uitblinkende schutters, vindt men welmaar die men- schen zijn bij lange na niet allen bokschutters in den dop! Want de opleiding stelt, en terecht, vrij hooge en preciese eischen als overgangsoefening 3 series, elk van 10 patronen, waar- tusschen hoogstens een rust van 15 minuten is toegestaan, op 50 M. op kruisschijf no 2, terwijl de hoogte- en breedte spreidingen van elke serie niet meer dan 6 c.M., of de hoogte en breedtespreidingen der binnenste 8 schoten niet meer dan 5 c. M. mag bedragen. M. i. zijn zelfs deze eischen nog niet streng genoeg en moet een bokschutter met een zuiver, nor maal geweer z'n tien schoten binnen 5 c. M. kunnen brengen. Zoo kreeg ik in 't begin van dit jaar 12 schutters in op leiding, de 3 beste van iedere compagnie, alzoo 6 Europeanen en 6 inlanders, die allen op het schietterrein zeer goede re sultaten hadden bereikt. Ik had een oefeningsschema opgemaakt, loopende over 3 weken en waarin de voornaamste plaats was ingeruimd aan het zuiver richten van de schiettafel, het drukpunt nemen en doordrukken en de gymnastische oefeningen. In de houding van vingers, het plaatsen van de hand e.d. liet ik hen zoo vrij mogelijk. Het gevolg was, dat de uitkomst met exercitie patronen enz. veel beloofde. Maar toen ik het in het schiet- voorschrift aangegeven tableau van 7 oefeningen ging door- loopen, waren de uitkomsten allertreurigst. De 3e oefening (25 M. kruisschijf no. 1, 10 patronen spreiding naar beide kanten niet meer dan S1!* c. M.) schoot maar een enkele vol doende, de rest varieeide tusschen 4x/2 en Sl/2 c.M! De 5e oefening, de bokschuttersoefening (50 M. kruissch. no. 2, 10 patronen, 6 bij 6 c.M.) leverde in 't algemeen spreidingen van 8 bij 10 c.M. En hoewel ik de opleiding nogmaals met 1 Va week ver lengde en alles weer van voren aan doorliep en herhaalde, bleef de uitkomst onbevredigend. En feitelijk zou ik alle 9 schutters (3 waren reeds afgevoerd) hebben moeten laten vervangen. Maar het waren de béste van 't bataljon, er waren honderde geweren, die op inschieten wachtten, er moesten bokschutters zijn en ik heb de 4 beschikbare plaatsen met de 4 besten aangevuld. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1035

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 425