Deze ballistische „inschieter" had evenwel gemeend dat hij na den afstand in horizontalen zin door 7.5, die in verticalen zin door 14 moest deolen en dit dan met 0.1 moest verme nigvuldigen. TableauEn dat had niemand gemerkt. 't Gevolg: öf de geweren zijn volstrekt onbetrouwbaar in geschoten (een zuivere verplaatsing is bij deze berekening natuurlijk niet te krijgen, zoodat 't wel na een vier of vijf maal „probeeren" met een accomodement avec le ciel zal zijn geëindigd!), öf er wordt onverantwoordelijk veel mu nitie en materieel voor niets gebruikt. En dit feit staat niet alleen de off. van wap. ontdekte zelf bij een andere com pagnie ook een berekeningsfoutZoodat het resultaat is, dat men bijv. bij 't begin van een jaar soms 200, 300 en meer geweren moet inschieten, die vroeger eenvoudig verkeerd zijn beproefd". Zoodat ik, nadat de eerste 4 oefeningen der nieuwe cir culaire waren doorloopen, van één Europeesche compagnie 100 a 150 geweren moest inschieten, waarvan bij bijna alle de korrel verkeerd stond en toch slechts een hoogst enkele op spreiding of dwarstreffer werd afgekeurd. Zooiets geeft te denken Trouwens in 't algemeen oefenen de bokschutters te weinig, in aanmerking genomen hun toch zeer belangrijke betrekking. Het reglement eischt minstens één keer per week dus oefent men nergens meer, overal echter bijna minder. Want, en vooral in grootere garnizoenen, dan komen weer bataljons-, of brigade-oefeningen of meerdaagsche tochten tusschenbeiden, zoodat mij voorbeelden bekend zijn van schutters die.maaw- denlang niet meer geoefend hebben. De gevolgen laten zich raden. Steeds maar moet de man, die dan natuurlijk niet meer aan den eisch 6/e voldoen kan, de aangegeven herhalingsoefe ningen schieten, men schiet niet op, de menschen verliezen de animo, men ziet geen resultaten. Bovendien zitten de gemengde bataljons meestal slecht in hun kader, zoodat de sergeants, die juist in't algemeen bruik bare schutters zijn of anders tot bruikbare schutters zijn te maken, bij den gewonen dienst niet gemist kunnen wor den en dus niet beschikbaar worden gesteld. Bij de Amboi- 1038 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 428