opgeleid en gebruikt zouden kunnen worden als wielrijders. Wil men de stafhoornblazers bij de muziek, in oorlogstijd bij de ziekendragers, behouden, zoo resteeren nog 24 Europeesche gegradueerden, 255 minderen voor den wielrijderdienst, een aantal, dat voldoen kan aan den hierboven ontwikkelden minimum-eisch van 210 bericht- rijders. Wanneer dan bij mobilisatie verder de beschikking wordt verkregen over de bijna afgerichten der in opleiding zijnde bereden hoornblazers (zie hieronder), d.i. bij benadering 50 van de 90 élèves en de buitenbezittingen van hunne 100 bereden hoornblazers er eveneens 50 aan de veldbatal- jons afstaan, ontstaat een toestand, die de mogelijkheid schept, onze zwakke cavalerie geheel te ontheffen van den ordonnansen dienst, zelfs gedeeltelijk van den veiligheidsdienst bij de infanterie. Per veldbataljon zou dan over 15 wielrij ders kunnen worden beschikt. Moge uit het navolgende blijkeD, dat geen overwegende bezwaren van financiëelen aard de bereiking van dezen toe stand in den weg staan, evenmin uit een oogpunt van oplei ding, uitrusting en oefening groote hinderpalen zijn te over winnen. Opleiding. Erkennende, dat hoornsignalen te velde bij uitzondering urgent, in kampement of bivak zeer gewenscht blijven, wil het mij voorkomen, dat aan het muzikale gedeelte der op leiding der bereden hoornblazers ware tegemoet te komen door de invoering van een minder longen-afbeulend instru ment dan de tegenwoordige hoorn. Het zal dan wel aan geen twijfel onderhevig zijn, dat, al moge de muzikale oplei ding bij de korpsen mogelijk blijven, de training voor wiel rijder en de opleiding voor berichtrijder c. q. strijder beslist eene uniforme zal moeten zijn. Het wil mij voorkomen, dat bij de korpsen, ook bij de depot-bataljons, geschikte krachten al dadelijk onderricht kunnen krijgen als hoornblazer en zich de elementaire kennis van het rijwiel eigen maken, terwijl zij schietoefeningen met de karabijn medemaken enz. Met het toezicht en de leiding INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1045 I. M. T. 1911. 70

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 435