Waar nu klaarblijkelijk financiëele overwegingen het 10de bataljon eene Europeesche compagnie deden verliezen, tot instandhouding der bestaande wielrijders afdeeling, rijst van zelf de vraag, of het niet zeer wenschelijk moet worden geacht, dat bataljon op volle gevechtskracht terug te brengen en met middels eene vermeerdering van slechts f 23,000 der jaarlijk- sche legeruitgaven het aantal wielrijders van ongeveer 70 op 380 te brengen. Ik geloof, dat het misplaatste zuinigheid mag heeten, deze betrekkelijk geringe vermeerdering der uitgaven als onoverkomelijk bezwaar daar te stellen tegenover eene zóó groote vermeerdering aan gevechtskracht en het verkrijgen van een urgent korps bereden infanterie-ordonnansen. Mocht echter onverhoopt de wederoprichting van de Eu ropeesche compagnie van het 10de bataljon uit wervings oogpunt onoverkomelijke bezwaren opleveren, dan kan dit korps middels oprichting eener Inlandsche compagnie op normale sterkte gebracht worden, terwijl in dit geval de jaarlijksche onkosten der voorgestane wielrijders-organisatie minder zouden bedragen dan de bezuiniging verkregen door de inkrimping der formatie met 1 Eur. Compagnie met gelijktijdige uitbreiding van 1 Inl. Compagnie, zijnde dit een bedrag van ongeveer f 27.000. Ten slotte zij nog als bate voor de organisatie aangegeven de afschaffing van de trom, een instrument, dat f 17 kost, dure reparaties vereischt [f 1,50 per tromvel), en uit piëteit, noch muzikaliteit eenige consideratie verdient. Van dgl. in strumenten bezit elke compagnie er een drietal, d. i. ruim de geldswaarde van J rijwiel. De overgangsmaatregelen zullen in verband met het feit, dat een zeer groot gedeelte der tegenwoordige hoornblazers ongeschikt is voor wielrijderdiensten, maar toch hun verband als zoodanig uitdienen, eenige jaren vereischen. Bij eene voorloopige sterkte van 125 élèves bij het depot zou na drie jaren de organisatie haar beslag hebben gekregen. Aan de grootere uitgaven gedurende dit overgangstijdperk voor materieel kan belangrijk worden tegemoet gekomen door de rijwielen enz. der bestaande afdeeling. A. F. S. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1049

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 439