extra droog jaar, dus een hongerkuur, medemaken in Austra lië vereischen later naar evenredigheid veel meer voer om er hoven op te komen. 't Meeste geld kostten mij de paarden die ik uit den troep ontving. Een van die dieren, een paard van 1.47 M., kostte mij een jaar lang 7 Iv. G. gaba -j- 2 K. G. haver per dag, na één jaar kon ik hem op 8 K. G. gaba brengen, aangezien ik toen merkte, dat 't „fond" er in was. Later vrat hij 7 K. G. Typisch is 't volgende voorbeeld, ik kocht een paard dat zijn eigenaar veel last opleverde en zich heftig verzette, mijn paar- denjongen vroeg wat het paard te eten moest hebben, want het paard had altijd 2 K. G. gaba per dag gehad omdat het „een koeda nakal" was, wat het paard te eten gehad had weet ik niet, maar wel weet ik dat hij minimum lijder ge weest was, want hij was wanhopig slap, hij had evenwel prachtig bloed en een reuzen temperament. Binnen de week vrat hij 7 K. G. schoon op en naarmate hij sterker werd, werden het verzet en de lastigheid minder. Bij zeer vele Australiërs is liet verzet en het hokken niets an ders dan een uiting van slapte, 't Eerste wat wij aan een paard vragen, is dat het over kracht beschikt, hoe meer kracht hoe beter en als norm hoe gemakkelijker de dressuur, zonder kracht kunnen wij 't paard niet gebruiken. Tijdens de dressuur is een paard een betrekkelijk renteloos bezit, de dressuur kan dus slechts een bepaalden tijd duren, wij moeten dus eischen stellen tijdens de dressuur en als 't paard zich hiertegen verzet uit slapte, staan wij machteloos, 't Eenige wat wij dan kunnen doen, is onze eischan lager stellen, waardoor 't paard langer in dressuur blijft, dus langer renteloos bezit is. 't Geeft te denken, dat de jonge paarden v/h Depót-Escadron zelfs 's morgens om uur. wanneer het te Salatiga nog zeer koel is, als versleten sado knollen de manege binnengetrokken moeten worden, de remonteruiter ongeveer een meter voor 't beest uitloopende en hard trekkende om 't paard voort te krijgen, terwijl 't paard zelf met langen uitgestrekten hals loom achter hem voortsjokt, de meesten met zwaaiende spronggewrichten. 't Zelfde paard moet misschien over vijf minuten korten draf gaan met veerkrachtige passen. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 661

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 43