BeschouiDingen ouer geiueeiloestelletjes tot bet beletten of bet tegengaan nan bet te boog schieten op het genechtsneld enz, (Veruolg Dan blz. 574), In ons vorig hoofdstuk zagen we, dat een veelvuldig gebruik der associatie banen deze voor dat gebruik meer geschikt maakt, tengevolge van physiologische verandering dier banen door dat gebruik ontstaan. Die physiologische veranderingen verklaren, hoe't mogelijk is, dat uit eene voorstellingsrij leden wegvallen, zoodat b. v. het zien van een wolk dadelijk aan de paraplu doet denken, ofschoon toch zeker oorspronkelijk voorstellingen als „regen" en „nat worden" ook verlevendigd werden. Op dit overspringen van voorstellingen nu berust voor een groot deel wat men in 't dagelijksch leven gewoonte noemt. Het zien van de noten van een piano is voor den pianist voldoende tot het optreden der spiergewaarwordingen, noo- dig voor het aanslaan der toetsen. Indien hij onder zijn spel zijne bewegingen wilde ontleden, zou hij niet ver komen. Die bewegingen spelen zich af onder den rechtstreekschen invloed van lagere centra, doch uit het feit, dat b. v. het aanslaan van verkeerde noten terstond gemerkt en verbeterd wordt, blijkt dat het bewustzijn waakt en leidt. (Zie hier omtrent het vorige hoofdstuk: „alle lagere centra staan onder den invloed van hoogere"). Op gelijke wijze spelen zich de gecompliceerdste bewegingen af', welke oorspronkelijk niet dan na langdurige oefening wer den aangeleerd. In ons vorig hoofdstuk zagen we reeds dat een eenmaal verkregen geschiktheid tot het vormen van associaties door oefening moet worden behouden. We kunnen dus thans de volgende conclusie stellen: de juist snelle aanslag is aan te leerenveel oefening is daarna echter beslist noodzakelijk om het geleerde te behouden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 443