enz.), bijzondere bewegingen of een terughouden van bewe gingen (van onderscheiden organen en deelen van het lichaam b. v. bij angst, toorn enz.), eene bijzondere openbaring aan het bewustzijn (als aangenaam, onaangenaam of gemengd gevoel). De emoties zijn aldus georganiseerde uitingen van het ge voelsleven, reacties van het individu op alles wat zijn lijfs behoud in gevaar brengt of zijne verbetering beoogt. In tegenstelling met de intell. verschijnselen, die een afzon derlijk orgaan hebben, geschikt voor eene bijzondere wer king met betrekking tot de buitenwereld (oogen, neus enz.), hebben de emoties alle eenzelfde onsamenhangend, verspreid liggend orgaan, wiens elementen op eene andere wijze sa mengevoegd, eene andere emotie kan doen optreden. De wijze waarop het gevoel zich manifesteert hangt daarom vooral af van den ph. toestand van het individu. Eene emotie laat zich in de volgende factoren verdeelen: le. een intell. toestand als uitgangspunt (gewaarwording, voorstelling, idee); 2e. organische en bewegingsverschijnselen; 3e. het bewustzijn der ad. 2e genoemde verschijnselen, hetwelk zich als een aangenaam, onaangenaam of gemengd gevoel openbaart. De ad. le genoemde factor kan ontbreken. Er zijnemoties die geen intellectueel uitgangspunt hebben (wijn maakt vroolijk, alkohol geeft moed). Door vrijwillig de bijzondere manifestatie van zeker emotie op te wekken, kunnen we die emotie zelf in 't leven roepen (door lang in eene droefgeestige stemming te blijven, onstaat droefheid; door zich bij een vroolijk gezelschap aan te sluiten, vroolijkheid). Aangezien echter de meeste organische verschijn selen niet willekeurig door den wil kunnen worden opge wekt, is zulks slechts in enkele gevallen te bewijzen. Dat de manifestatie eener emotie in sommige gevallen, instede van haar te vergrooten, haar integendeel doet verdwijnen is een gevolg van vermoeidheid der zenuwcentra (bij langdurig hui len verdwijnt net verdriet enz). Uit het voorgaande volgt, dat de emotie niets anders is 1056 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 446