behandelde thans nagaan, welke de door den schutter op 't oorlogsveld verrichte spierbewegingen zullen zijn. le geval. De vrees heeft zeer weinig of geen invloed. De handelingen volvoeren zich als in vredestijd, de j. sn. aanslag komt tot zijn recht. 2e geval. De vrees doet in beperkte mate haar invloed gelden. De wil is uitgeschakeld, de vrees treedt in haar plaats. Handelingen, die in 't dagelijksch leven slechts door rechtstreek- schen invloed van den wil plaats hadden, zullen in de le plaats niet meer verricht kunnen worden, daar de wil slechts in staat is de daarvoor noodige spiercontractie te verrichten. Dit feit is reeds lang bekend. Darwin zegt o.a. in zijn „Expression des émotions": „lorsqu'une affection du cerveau produit de la faiblesse, son influense se fait sentir davantage sur les muscles, qui sont a l'état normal, places sous l'empire le plus immédiat de la volonté." Oppervlakkig beschouwd is men nu geneigd te beslissen, dat de j. sn. aanslag in dit geval tot zijn recht komt (zie voren genoemd le principe Ribot). Toch zullen zich vele gevallen voordoen, waarbij het niet zoo is, omdat geen spier bewegingen in bedoelden zin kunnen plaats hebben en wel om de volgende reden. De zucht naar lijfsbehoud bepaalt de houding van het li chaam. Is er nu hoegenaamd geen dekking te vinden, dan zal de schutter, als gevolg van vorengenoemd principe, schie ten of tenminste den j. sn. aanslag verrichten en de uitvoe ring zal zelfs de verwachting overtreffen. In de eerste plaats echter zal de schutter zijn lichaam trachten te verbergen voor de voorbijvliegende kogels en is zijn lichaam in schijn of inderdaad voor die kogels gedekt, dan zal de zucht naar lijfsbehoud hem ook als bij instinct het uitsteken der vooi den j. sn. aanslag noodige lichaamsdeelen beletten. Hij zal zijn geweer met beide handen juist zooveel omhoog brengen als noodig is voor het afgeven van zijn schot. Die zelfde macht uit zich b.v. bij brand in een schouw burgzaal. Daar zal zelfs een Franschman zich over zijne 1062 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 452