gewone beleefdheidsvormen heenzetten, en slaan en trappen als ieder ander om den uitgang te bereiken. Het individu uit zich op zoodanige wijze als nuttig is voor het organisme. In beide gevallen tracht het daarom in de le plaats zijn lichaam aan het gevaar te onttrekken. Is dit niet mogelijk, dan eerst zullen afweerbewegingen worden verricht. Na al het hiervoren meegedeelde zal dit niet nader toegelicht behoeven te worden. 3e geval. De vrees in haar hevigste gedaante. Verslapping van het geheele spierstelsel, onderdrukking van elke bewe ging; de spieren zijn zelfs niet in staat om het individu door de vlucht aan het gevaar te onttrekken. Natuurlijk zijn er vele schakeeringen. Evenmin als er twee personen bestaan, die elkaar volkomen evenaren, evenmin zullen er twee per sonen gevonden worden, die onder den invloed der vrees dezelfde bewegingen verrichten. In het ad. 2e behandelde geval kan de vrees o.a. het lichaam zoodanig doen beven, dat de verrichte spierhandeling den j. sn. aanslag zelfs niet bij benadering nabij komen. Dat beven is een rechtstreeksch gevolg van het le principe van Ribothet organisme kan dusdanig door zenuwschokken worden geteisterd, dat zelfs gewoonten nuttig voor lijfsbehoud uiet tot uiting komen, zoodat gewoonten als de j. sn. aanslag, die niet den gering- sten graad van vergelijking daarmee kunnen doorstaan, be slist achterwege blijven. De grootste factor, welke veel van de waarde van den j. sn. aanslag ontneemt, is echter deze, dat het gevoel de mate van contractie der spieren, in een bepaald geval noodig voor zekere beweging, niet weet te bepalen, evenmin als door het gevoel kan worden beseft of spierwerking al of niet nuttig is. „La peur ne sait pas raisonner." De spierhandeling kan overeenkomstig den j. sn. aanslag worden uitgevoerd, doch het geweer op een denkbeeldig doel worden gericht, dan wel op een doel, dat, in verband met de gebruikte vizierstelling of zijne weinige belangrijkheid, aldus nutteloos beschoten wordt. Dezelfde factor is oorzaak, dat er met vuren wordt door gegaan als het magazijn al lang ledig is en de trekker niet INDISCH MILTAIR TIJDSCHRIFT 1063

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 453