van den j. sn. aanslag (er zijn „afgerichte" compagnieën, waar geen 5% der manschappen den j. sn. aanslag kennen) en niet voldoende in overeenstemming met de werkelijkheid van het oorlogsveld (de schietterreinen en het materiaal zijn o. a. gebrekkig). De schietoefeningen moeten zooveel mogelijk in overeen stemming gebracht worden met de werkelijkheidde indivi- dneele oefeningen moeten daarom uit het S. V I. verdwijnen. Een paar individueele oefeningen zijn voldoende om den schutter met scherp vertrouwd te maken, doch daarna moet gevechts- schieten, niets dan gevechtsschieten plaats hebben op oorlogs doelen, d. z. goed bewegende en verdwijnende doelen. Het gevechtsschieten zal aldus in den beginne wel geen „mooie" uitkomsten geven, doch de tijd daarvan is voor bij. Het S. Y. I. zegtnimmer mag het streven naar hooge trefferprocenten leiden tot handelingen, die in strijd zijn met de werkelijkheid, doch begaat in strijd met die werkelijkheid en vermoedelijk ter wille van mooie uitkomsten de psycholo gische fout individueele oefeningen het geheele jaar door te handhaven. Bij het voorbereidende onderricht moet den schutter inge prent worden, wat men wil; eenmaal dezen wil kennende, moet hij, zoover we zulks in onze macht hebben, onder oor logsomstandigheden worden opgeleid. De juist snelle aanslag en de omstandigheden, waaronder die „ingeplant" is, is hoofd zaak, de uitwerking van het schot bijzaak. De ruimte, mij in dit tijdschrift toegestaan, veroorlooft me niet mijne meening in dezen te staven. Belangstellenden raad ik aan te lezen o. a. „Psychologie des foules, de l'é- ducation" (Dr. Le Bon) en „Etude sur la Psychologie de la Troupe et du commandement" (Comdt. Gasscher). Het gevaar, aan een dergelijk oefensysteem verbonden, is, dat de schutter meer aan zich zelf overgelaten, den j. sn. aan slag zou kunnen verwaarloozen. Mijn mechanisme belet dat het schot anders afgegeven kan worden dan in den aanslag. Omdat de schutter aldus genoodzaakt wordt de kolf tegen den schouder te plaatsen, wordt die gewoonte intensiever ingeplant dan men met veelvuldige herhaling van den j. sn. INDTSCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1065

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 455