aanslag onder persoonlijk toezicht ooit kan bereiken, daar het organisme ten laatste als 't ware voelt, dat schieten niet anders mogelijk is, om den eenvoudigen reden dat nooit op andere wijze eene schiethandeling volgde en daarom kan met grond van mijn mechanisme verwacht worden, dat die gewoonte inderdaad ingeplant wordt, physiologische vastleg ging plaats heeft. Het „juiste" van den aanslag moet ver kregen worden door intensief voorbereidend onderricht en door den schutter er aan te wennen de schiethandeling niet te doen plaats hebben, als de j. sn. aanslag niet goed is verricht. Het mechanisme vereenvoudigt de schiethandeling en het onderricht enorm, daar het enkele bewegingen dier schiethan deling in de juiste volgorde (aanslag—achteruitbrengen van den trekker) dioingt te verrichten, terwijl het op het oorlogs veld noodzaakt den aanslag (zonder welken alzoo geen j. sn. aanslag mogelijk is) te doen. Op het oefenterrein dient het dus tot hulp van schutter en onderwijzer, op het oorlogster rein als het moet tot dwang van den schutter en vervan ging van den commandant. Het voorkomt tevens het gevaar, dat kogels den loop verlaten op niet-gewilde oogenblikken, als een gevolg van het niet omleggen van den haanpal. Beschrijving van het mechanisme. A. Eene schuif S is middels een blokje B met schroef schuifbaar bevestigd op den bovenkant van het magazijn, dat ter plaatse recht afgeveild is. Rondom het gat voor de kruisschroef is het metaal echter gedeeltelijk niet weggeno men. De hierdoor ontstane verhooging F en het blokje B geleiden de schuif recht voor of achterwaarts. De achterzijde van het magazijn is verlengd met een stuk C met verhoo ging D en doorlating d. De veer V (in de bussen E van 't magazijn en Gr van de voorzijde der schuif gedeeltelijk opgesloten) drukt de schuif -achteruit tot dat ze tegen het blokje B sluit; twee aan weerszijden op den trekker aangebrachte nokjes N steken dan juist boven de doorlating voor den trekker O aan weers zijden uit. Het voorste gedeelte dezer doorlating komt dan juist overeen met de overeenkomstige doorlating in het ma gazijn (Zie figuur 2). 1066 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 456