Wordt de trekker door den vinger achteruitgebracht, dan stuiten de nokjes, wanneer drukpunt is genomen, tegen de schuif bij a. Aangezien die nokjes bij het achteruitbrengen van den trekker eene achter- en benedenwaartsche beweging verrichten, wordt het verder achteruitbrengen van den trek ker belet. De achterkant der schuif drukt met de verhooging H een van daar dwars door de lade aangebrachte as achteruit, aan welker uiteinde zich een breede knop bevindt, die 5 a 8 m.M. buiten de kolfplaat uitsteekt. Verder kan de knop niet uit de kolfplaat treden, wijl dit door een aan de binnenzijde dei- kolfplaat aangebrachte borst wordt belet. Wordt nu de knop door den schouder ingedrukt en de stand enz. van den knop geven zekerheid dat dit bij het in den aanslag brengen gebeuren moet (de kolfplaat in haar geheel kan als knop dienst doen),— dan drukt hij de as en deze op haar beurt de schuif S naar voren. Het gevolg is dat de beide nokjes van den trekker boven de verbreeding b der doorla ting O komen, waardoor het achteruitbrengen van den trek ker ongestoord kan plaats vinden. Bij het uit den aanslag brengen van het geweer nemen schuif en nokjes hun oorspron kelijke plaats weder in. Het mechanisme belet, bij ingeschakelden knop, het afvuren van het geweer als die knop niet ingedrukt wordt. Aangezien op het toekomstig oorlogsveld uit zucht naar lijfsbehoud, de liggende houding regel zijn zal, bestaat er ze kerheid dat het geweer in den aanslag gebracht wordt als. de schiethandeling plaats heeft; alleen achter dekkingen, als eene andere dan de liggende houding aangenomen kan worden, kan het geweer ook tegen borst of dijbeen b.v. geplaatst wor den om het schot te doen afgaandan kan echter de invloed van den Comdt. zich doen gelden. B. Eene kleine wijziging van stuitnok en haan belet het openmaken van den grendel als het schot niet afgegeven is. De door de Commissie der N. S. uitgesproken wensch (zie hfdst. 1) is hierdoor vervuld. C. Eene kleine verandering van den aanbrenger belet het sluiten van den grendel als het magazijn ledig is. Deze wij- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1067

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 457