gaba per dag In 1902 of 1903 had ik nog nooit van Osteo- malacie gehoord, maar ik ging er toe over zwaar te voederen, liefst met haver, omdat mijn paarden mij in 't begin te slap aanvoelden, ik wilde rijden en africhten en dit is onmogelijk op een slap dier, men kan daar hoogstens op leeren hoe men het niet moet doen. Half November 1910 kocht ik een paard uit den troep, 't beest eet dagelijks 7 K.G. gaba en 3 K G. haver, verder nog 1 K.G. van een suikerpreparaat, thans na 6 maanden laat de kracht van het paard nog te wenschen. Over 't algemeen voederen de officieren zwaarder dan 't model ration. Ik geloof zeker dat ik met zwaar te voeren mijn paar den een goede dosis weerstand gegeven heb tegen ziekten van al lerlei aard, ook Osteomalacic, van 1902 tot 1909 had ik eenmaal een paard op ziekenstal en dit door een ongeluk (ik was ermede door een brug gezakt). Bij 't groot aantal paarden dat ik op stal had lijkt mij dit een gunstig resultaat, temeer daar sommige paarden direct uit Australië kwamen en ik maar van enkelen kan verklaren dat zij goed waren toen zij bij mij kwamen. Over 't algemeen worden onze paarden veel te slap in dres suur genomen, d. w. z. zij worden veel te slap uit Padalarang naar het Depöt-Escadron gezonden. Yan 1909—1910 was ik in de gelegenheid in Nederland jonge paarden te rijden, hier te Salatiga rijd ik er dagelijks minstens één. 't Verschil in kracht is niet te beschrijven, wat het slimme van 't geval is, is dat de nog zeer slappe rug onder 't gewicht van den ruiter bovenmate wordt ingedrukt, 't middel om tot gemak kelijker dragen voor het paard te komen is 't vermeerderd onder den last treden van de achterbeenen, waardoor de rug begint op te welven en 't paard den hals laat zakken. Als't paard nu evenwel te slap is om de achterbeenen meer onder den last te brengen blijft het met een hangrug loopen en 't gevolg is vroegtijdige slijtage, eerst zichtbaar aan de achter kogels. Hier staat de remonten-instructeur voor den dage lijks wederkeerenden puzzle hoe hij de paarden, die te slap zijn om hunne achterbeenen meer onder den last te brengen, zal beletten met een hangrug te loopen. De veldescadrons leveren het bewijs ervoor dat de puzzle INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 663 1. M. T. 45.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 45