INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1085 Algemeen is sedert de laatste jaren aangenomen, dat in de toekom stige oorlogen de uitgebreidheid der gevechtsfronten de mogelijkheid om directieven te wijzigen, nadat het gevecht eenmaal begonnen is, tot een minimum zou terugbrengen. Dank zij den motorvlieger is daarvan geen sprake meer. De generaal, die zijn vliegers zal weten te gebruiken, zal van oogen- blik op oogenblik en met een verbazingwekkende nauwkeurigheid niet alleen kennen het effect bereikt met de door hem begonnen actie, maar ook alle bewegingen door den tegenstander ondernomen, zelfs met zijn reserves. Op het zelfde moment, dat de cavalerie hem de stof levert ter constructie van den schijnbaren omtrek des vijands, zat hij ook de sterkte en de diepte der vijandelijke krachten kennen. En dit is niet meer een droom, een beeld vau hetgeen in een meer of minder verwijderde toekomst zal kunnen gebeuren. Om den com mandant van een leger, dat in voeling is met den vijand, dergelijke gegevens te verschaffen, zullen onze vliegeniers slechts hebben te herhalen, wat zij dezer dagen verrichtten. Den llden September b.v. om 6.30 v.m. vertrok een motorvlieger (van Souilly. Redmet de volgende opdracht (zie het bijgevoegde schetsje) le. Verkennen of Triaucourt bezet is; 2e. Verkennen de sterkte, de samenstelling en de marschrichting van een vijandelijke hoofdmacht, den lOden Sept. gesignaleerd in de streek Vilosnes. Consenvoye Cuisy, Montfaucon. Om 8.40 landde hij op zijn uitgangspunt, na een rondvlucht van 150 K.M. op een gemiddelde hoogte van 450 M., ea de waarnemings officier reikte onmiddellijk aan den bevelhebber met een schets het volgende bericht over 6.30: Gezien de cavaleriedivisie in afwachtingsstelling aan den zuidrand van het bosch van Massouge. 6.35Triaucourt. Niets in de buurt. 7.10: Een regiment infanterie komt te Clermont van Varennes of uit het N. 7.20: Tusschen Varennes en Boureuilles, een colonne van alle wa pens van 1200 M. diepte (een groep artillerie aan den staart). 7.37: Montfaucon: niets. 7.40: Bagagetreinen vertrekken uit Cuisy onder een kleine dek king, marcheeren naar Varennes. 7.50: Bagage treinen gaan Montzeville binnen, komende van Chat- tancourt. 8: Dombasle. Bagage treinen, belangrijke. 8.18: De vijandelijke cavaleriedivisie neemt den verzamelvorm aan lKm. Z.O. van Evres. Is dit niet beslissend En is dit niet een vernietigende weerlegging, zonder mogelijkheid tot aanwoord, van de eenige ernstige bedenking, die men tegen het verkennen van uit den aeroplaan heeft kunnen inbrengen, n.l. dat de verkenners in de onmogelijkheid zullen zijn een troep te verkennen, die zich in een bosch schuilhoudt? In werkelijkheid is de eenige wapensoort, die zich aldus kan verschuilen, de infanterie, en ook haar aanwezigheid zal altijd worden verraden door de bagage-

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 475