1086 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT treinen, die zich niet in het kreupelhout zullen kunnen verstoppen, en naar welker afmetingen het gemakkelijk zal zijn vrij nauwkeurig de sterkte te schatten van de gedekte troepen. De proef is dus gehouden van nu af en zonder reeds vooruit te loopen op de waarde, die de aeroplaan wellicht in de toekomst zal blijken te bezitten als strijdmiddel door de vernieling van bruggen, spoorwegstations, spoorwegen, enz., kan men zeggen, dat de vlieg machine de middelen om te zien, om op te helderen en om over te brengen, en derhalve ook de middelen om den opperbevelhebber de gelegenheid te geven om een beslissing te nemen, vertienvoudigt. (Ontleend aan la France Mil. No 8357.) De Allgemeine Automobil-Zeitung No 39 bevat een artikel van ongeveer gelijke strekking. De conclusies, die de schrijver trekt, zijn: le dat de vliegmachine thans een practiseh bruikbaar strijdmiddel is, 2e dat men voor de waarneming de tweepersoons-machines steeds meer gaat waardeeren, 3e dat voor waarnemers slechts uitmuntende officieren geschikt zijn, daar men anders gevaar loopt foutieve berichten te krijgen, die oorzaak van een niet meer te herstellen nederlaag kunnen zijn. Omtrent de rol, die de vliegmachine in den oorlog zal spelen, uit de schrijver zich als volgt. In de eerste plaats zal zij de cavalerie bij de opheldering vervan gen. Een oprukkend armeekorps zendt nu naar alle kanten cavalerie uit die als het ware de voelhorens van het leger vormen, die zich bij aanraking met den vijand terug trekken en den vijand signaleeren. Gedurende het gevecht verkent de vliegmachine de opstelling van de vijandelijke reserves en geeft daardoor de gelegenheid met haar ingrij pen rekening te_ houden, ook kan zij dienen om de opstelling van" de vijandelijke artillerie te demaskeeren. Evenwel zal slechts in het eerste geval de opheldering met de motorvlieger van groote waarde zijn, daar de reservetroepen slechts langzaam in het gevecht kunnen worden gebracht; in het tweede zullen de meldingen meestal te laat komen, daar de artillerie gemakkelijk en vlug hare stellingen kan veranderen. Voornamelijk uit een strategisch oogpunt zal de aeroplaan een ge vaarlijk wapen zijn. Wanneer de legers eenmaal in voeling met elkaar zijn, dan zal de tactische beteekenis geringer blijken te zijn. Is de slag eenmaal begonnen, dan zijn de troepen aan het terrein gebonden en de bevelhebber kan volgens de kaart hun mogelijke stellingveran deringen vooruit bepalen; de aeroplaan zal hem hoogstens zijn vermoe dens kunnen bevestigen. Wanneer bovendien een divisie eenmaal een beweging begonnen heeft, dan heeft zij een voorsprong, die dikwijls heelemaal haar overwicht uitmaakt. Bij alle slagen wisten de bevelheb bers, dat het noodig was sommige punten van de slaglinie te versterken, maar ze hadden daarvoor geen troepen, dan wel voor die beweging was zooveel tijd noodig, dat het nutteloos was eraan te beginnen. In het algemeen zal de vliegmachine de rol van het toeval in de toekomst verminderen, maar niet uit de wereld helpen. De vliegmachine zal

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 476