geleden het onderwerp „Aankoop van een paard" behandeld, er werd het advies van den paardenarts in besproken en den goeden raad gegeven „vraag alleen aan een zoodanigen paar denarts advies, die reeds ettelijke paarden onder den man of tusschen de boomen versleten heeft". Dat wil dus zeggen, vraag advies aan iemand die door jarenlange practijk kan oordeelen over 't gezonde paard in zijn werk. Hoeveel paarden hebben de gezamenlijke paardenartsen van het N.I. leger reeds onder den man versleten Hoeveel paardenartsen van ons leger zijn al dankbaar als zij op een gemakkelijk paardje aan eiken kant een been kunnen houden? 't Is nog niet zoo heel lang geleden, dat er een commissie naar Australië ging en op advies van den paardenarts paarden met korte kooten werden aangekocht; moesten de toekomstige Cavaleriepaarden voor den ploeg om een handje te helpen bij het bewerken van de sawahs? Mij dunkt, dat in dit geval wel een ander advies gegeven zou zijn door een paardenarts „die er ettelijke onder den man versleten had". Als men paarden wil koopen, is een eerste vereischte, dat men een paard juist en oordeelkundig kan gebruiken. Boven dien kan iedereen die een paard kan koopen, daarom nog geen remontepaard koopen, want daarvoor is in de eerste plaats noodig, dat men ervaring in het remontenvak heeft, daardoor leert men pas de types kennen die het best, middelmatig of het minst voldoen als troepenpaard. Men kan niet over een rijpaard oordeelen als men ongeveer niets van de rijkunst afweet en dientengevolge de keeren, dat men te paard zit, instede van een oordeelkundig gebruik van het rijdier er een hoogst onoordeelkundig gebruik van maakt. Men kan evenmin over een paard, d.w.z. zijn kwaliteiten, oordeelen als men er niet dagelijks mede werkt, d.w.z. niet er mede werken als patient, maar als gezond dier. Als men dit niet doet of niet kan doen, zal men er naar streven een „boekjespaard" te koopen en hiermede is het gouvernement niet gebaat. Stellen wij den paardenarts eens tegenover den remontenof- ficier. De remontenofficier krijgt een klasse jonge paarden in INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 665

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 47