ren beheerscht; de voornaamste is wel het geld, want ten slotte is alle waar naar zijn geld. Yoor het aanschaffen van de levensmiddelen en voor de bestrij ding van alle overige daarmede verband houdende uitgaven be schikte de Intendance over de indemniteit voor meerdaagscbe oefeningen en een bijslag welke van de soldij werd ingehouden. Het bedrag van die indemniteit wordt vastgesteld volgens beginselen welke althans bij groote manoeuvres m. i. deels onjuist, anderdeels geheel te verwerpen zijn. Bedoelde indem niteit wordt n. 1. bepaald op het bedrag, dat noodig is om zich ter plaatse eene voeding te verschaffen gelijkwaardig aan die, aangegeven in het tarief No. 15. Nu moge zulks nog eenigen zin hebben voor een troep van geringe sterkte, b. v. eene compagnie, die in veel gevallen plaatselijk een voor haar voldoenden voorraad vindt, het spreekt van zelf, dat buiten de groote bevolkingscentra de plaatselijke voorraad voor een troepenmacht van 6000 man (dit was de sterkte der manoeuvreerende troepen) als regel geheel onvoldoende is en derhalve aankoop elders en transport naar den troep met de daaraan verbonden kosten onvermijdelijk is. Yerder zijn de rations van het tarief No. 15 bestemd voor eene voeding in het garnizoen, doch zij zijn tijdens bedoelde oefeningen geheel onvoldoende voor de artikelen rijst, rund- vleesch en brandhout; terwijl de artikelen varkensvleesch, azijn en biuine of witte boonen bij manoeuvre-voeding bui ten beschouwing blijven. Niet alleen dat dus de basis van de indemniteit ondeug delijk is, de vraag is of het wel met de billijkheid is overeen te brengeD den man te verplichten van zijn soldij een bijslag af te staan voor het aanschaffen van de voor eene eenigs- zins behoorlijke voeding noodige artikelen, welke niet op het tarief No. 15 voorkomen en dus niet uit de indemniteit kun nen worden bekostigd. Alleszins rationeel komt het mij voor om den man, van wien in den manoeuvretijd zeer veel wordt gevergd, geheel van landswege te voeden, want zijn diensten zijn niet minder dan die bij menige excursie of patrouille waarbij eveneens vol ledig voor rekening van het land in de voeding wordt voorzien. 1104 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 496