In Nederland wordt eveneens bij manoeuvres de geheele voeding door het Rijk bekostigd; op de Nederlandsche Oorlogsbegrooting is voor het jaar 1911 voor Kampee ren en Manoeuvres" een bedrag van f 471)800.— uitgetrok ken, waaronder een bedrag van f 92600.o. m. voor de voeding. Tot juist begrip van het eerstgenoemde bedrag diene, dat daaruit alle kosten van de manoeuvres moeten worden be streden, dus ook die van het vervoer en van de toelagen aan personeel, welke uitgaven bij ons uit de betrekkelijke be grotingsartikelen worden gekweten. Niettemin maken daartegenover de voor de oefening van ons leger beschikbare fondsen een pover figuur; voor het houden van veldoefeningen op kleine schaal kan volgens Af- deeling Y van het tarief No. 46c. jaarlijks worden beschikt over f 8000.—terwijl voor dit jaar voor troepenoefeningen op groote schaal bij afzonderlijke Regeeringsbeschikking f 7000.— was toegestaan, welk bedrag met het oog op de groote ma noeuvres tot f 10000.werd verhoogd. Daarvan werden 8250.—voor de manoeuvres bestemd, een bedrag dat feitelijk ten eenenmale onvoldoende is om daarmede verschillende zaken naar behooren te regelen. De Memorie van Toelichting op de Nederlandsche Oorlogs begrooting spreekt het ook zoo beslist mogelijk uit, dat ma noeuvres, waaraan betrekkelijk veel troepen deelnemen, niet naar den eisch kunnen plaats vinden zonder ruime beschikking over geldmiddelen. Zoo was volgens deze Memorie een der redenen van de hooge kosten der manoeuvres van 1911 gelegen in de om standigheid, dat zij, „evenals zulks reeds lang in vele andere „landen van Europa het geval is, meer in overeenstemming „met den oorlogstoestand zullen worden gebracht" (hetzelfde uitgangspunt derhalve als bij onze manoeuvres). Verder lezen wij in de Memorie, dat er maatregelen zullen worden getroffen om op gehuurde of Rijks voertuigen door de troepen een ration levensmiddelen voor man en paard te doen meevoeren en den verbruikten voorraad door aankoop ter plaatse te doen aanvullen zooals zulks in oorlogstijd zal INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1105

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 497