het vallen van den avond hunne bivaks betrokken, eerst tegen middernacht of in het geheel niets te eten kregen. De eerste verandering werd hierin gebracht door den toen- maligen Kapitein van den Generalen Staf G. C. E. van Daalen toen deze als Commandant van de 1ste Divisie Maréchaussees excursiën van langeren duur ging maken. Wel werd aanvankelijk nog het gewone keukengereedschap medegenomen, maar hij trachtte de ondervonden nadeelen te ondervangen door een eenvoudiger menu, waardoor eene be langrijke vermindering van den vivrestrein werd verkregen. Bij vertrek werd voor acht dagen rijst medegenomen en voor veertien dagen gedroogde visch, zout, peper, uien, koffie, thee, gedroogde lombok en klapperolie; terwijl er op kon worden gerekend, dat ieder inlandsch of amboineesch soldaat te velde zijn sajoer wel vindt en zelf kan bereiden. Werd door deze wijze van verpleging de mobiliteit van den troep reeds belangrijk verhoogd, niettemin bleef het nadeel bestaan, dat de man na aankomst in het bivak toch nog ettelijke uren op zijn eten moest wachten, daar men voor de spijsbereiding steeds aan het voor de geheele colonne bestem de kookgereedschap gebonden was. Dit laatste werkte bo vendien belemmerend wanneer splitsing van de colonne noodzakelijk werd. Een en ander bracht den Kapitein van Daalen er toe, bij een tocht, welke van uit Meulaboh door Seunagan naar Geumpang en Pidië zou worden ondernomen, te bepalen, dat ieder man telkens voor den afmarsch zou worden voorzien van twee a drie dagen vivres en dat hij zelf in zijn eetketel zou moeten koken. Hiermede was het zelf koken bij ons leger ingevoerdeen systeem, dat bij onze actie tegen den inlandschen vijand uitmun tend heeft voldaan; dat aan onze troepen die groote mate van be wegelijkheid heeft gegeven, waardoor zij in staat zijn geweest tot dienstprestatie's waaraan men vroeger niet kon denken. Een tocht door de Gajoe-landen zou met groote kookketels, braadpannen en andere keukenballast niet wel mogelijk zijn geweest. Maar niet alleen, dat het zelfkoken bevorderlijk was voor de actie, ook de verpleging werd er mede gebaat. De soldaat INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1107

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 499