Als 't peil van de commissie zoodanig is, dat zij in dat op zicht voorlichting van een paardenarts noodig heeft, dan kan zij veilig op Java blijven en de paarden per brief bestellen. In één opzicht ban de paardenarts nuttig zijn aan de com missie, n. 1. in zijn advies of de paarden, die de troepenoffi cieren der commissie uitgekozen hebben als te zijn geschikt voor den troependienst, al of niet gezond zijn. Wat het aan te koopen paard zelf betreft, is er een verschil tusschen den aankoop van een troepenpaard en van een paard in 't algemeen. Men kan een zeer goed paard koopen, maar dat daarom nog niet geschikt voor troepenpaard is. Bijv. Flying Fox, Gouvernant, French Fox, Quo Vadis, misschien tot de volmaaktste exemplaren van het paardenras behoo- rende, zouden waarschijnlijk onbruikbaar in den troep zijn. Het type, het bloed, en de lijnen, zullen den doorslag moe ten geven, meer dan 't een of andere gebrek aan een been. Goede hoeken van 't skelet waarborgen een beter paard dan droge beenen. Paarden met hertenhalzen en types met hang- ruggen zijn beslist onbruikbaar in den troep, korte halzen geven ook veel last aan den ruiter en zijn paarden met deze eigenschap behept ook onveiliger in het terrein dan paarden met normalen hals. Koop de Australiër op zijn 3e jaar, neem hem in dressuur op zijn 4e jaar, hij komt op zijn 5e jaar in 't veldescadron en kan op zijn 6e als volwaardig beschouwd worden. Als wij een paard van 3 jaar aankoopen is daarbij 't Unter- nahrungsproces tijdiger stop gezet en zijn wij in staat 't dier naar behooren te voeden op den leeftijd, dat hij het 't meest noodig heeft, hij loopt zich dan niet zoovast op zijn schouders, waardoor de dressuur gemakkelijker wordt. Yan zijn 3e tot zijn 4e jaar krachtig gevoed, kunnen wij 't paard op zijn 4e jaar krachtiger in dressuur krijgen dan thans 't 6, 7 of 8 jarige paard bij 't Depot-Escadron aankomt, 't Jongere paard is soepeler in de dressuur en aan 't degeneratieproces van de achterhand hebben wij paal en perk kunnen stellen door krach tig te voeden, van de krachtige achterhand moeten wij't juist hebben. Bij het Remonten-Depot moeten de paarden zoo krachtig INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 667

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 49