at smakelijker, in ieder geval naar zijn eigen smaak; spoedig na aankomst was het eten gereed en ten slotte leefde hij zeer goedkoop; bij terugkeer in het garnizoen bleek er een aardig duitje van de vivresindemniteit te goed te zijn gemaakt. Wanneer men dit alles zelf heeft medegemaakt en door jarenlange ervaring te velde tot de gevestigde overtuiging is gekomen van de groote voordeelen, welke het individueel koken heeft boven de gezamenlijke spijsbereiding met het kookgereedschap, waarover ons leger thans nog beschikt, dan is het te begrijpen, dat men de nadeelen aanvaardt, welke het zelfkoken in een groot troepenverband medebrengt, doch waarmede volstrekt nog niet is gezegd dat eene dergelijke wijze van spijsbereiding onder alle mogelijke omstandigheden als systeem nu en voor de toekomst zou zijn aangenomen. Voornamelijk bij een strijd tegen een buitenlandschen vijand zou een vast systeem van zelfkoken veel nadeelen medebrengen, omdat geen zekerheid bestaat, dat de man onder alle omstandigheden gelegenheid zal hebben zijn maaltijden te bereiden. Het is echter een dringende eisch, dat de man zijn eten zelf kan klaar makendus moet hij daarin worden geoefend. Tot zoo lang ons leger in het bezit zal zijn van de mo derne middelen voor de spijsbereiding n. 1. keukenwagens c. q. hooikistwagens, zal men zich met het zelfkoken als noodvorm moeten behelpen. Hoewel de invoering daarvan bij ons Leger beslist nood zakelijk is en ongetwijfeld de verpleging ten goede zal komen, zoo is het toch zaak al dadelijk tegen de al te optimistische verwachtingen, welke men daaromtrent koestert, te waar schuwen. Ongetwijfeld zijn met keukenwagens en hooikisten in Eu ropa bevredigende resultaten bereikt; bij de in dit jaar in Nederland in de Betuwe gehouden manoeuvres schijnen zij zelfs zeer goed te hebben voldaan, maar bij het gebruik van voertuigen is er eenig onderscheid tusschen de Betuwe en indische terreinen. In verband met al hetgeen in de laatste tijden over zelfko ken en keukenwagens is gezegd, is het wel opmerkelijk, dat, 1108 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 500