hoewel volgens het Wetenschappelijk jaarbericht (Vereeniging krijgswetenschappen) over 1910 bij het Fransche Leger in beginsel het invoeren van keukenwagens is aangenomen en deze voertuigen reeds in de organisatiën zijn opgenomen, tot nu toe niet besloten is welk systeem, keuken- of hooikist- wagen de voorkeur verdient, terwijl al verder wordt vermeld „Over het algemeen schijnt de Fransche soldaat in het geheel „niet ingenomen te zijn met de gewijzigde inzichten omtrent „de etenbereiding te velde en schijnt hij de voorkeur er aan „te geven na afloop van den marsch zelf zijn eten te bereiden." Ook bij het Zwitsersche Leger, waar bij sommige afdeelingen leeds meer dan 30 jaren keukenwagens worden gebruikt, voldoen die wagens evenmin altijd. Voor ons Leger zijn tüans in aanmaak: le. Een vervoerbare keuken, bestaande uit een kar waarin 2 losse keukens kunnen worden geplaatst; de ketels der keu kens in een op de kar bevestigde kast, welke van binnen met asbest is bekleed. Wanneer het vuur in den haard wordt gedoofd, nadat het eten gereed is, kan het in de asbest-kast nog geruimen tijd warm worden gehouden. 2e. Een stel hooikisten. Het ligt in de bedoeling om per compagnie te rekenen op een wagen met 2 losse keukens als vorenbedoeld; op denzelfden wagen worden vier hooikisten, de noodige brandstoffen en 2 draagbokken (draagharnachement) geladen. Op een der bagagekarren van de compagnie worden 4 re serve hooikisten medegevoerd, v.z.m. gevuld met droge vivres en voorts nog 2 draagbokken. De bedoeling hiervan is om in de gevallen, dat het terrein het gebruik van keukenwagens niet (of niet langer) toelaat, de 8 hooikisten in gebruik te nemen en ze te doen vervoeren op 4 paarden (2 paarden van den keukenwagen en 2 paarden van de bagagekarren). In de hooikisten kan rijst, soep, volksspijs of boonen worden bereid; het zijn van binnen met asbest bekleede kisten, waarin van goede sluiting voorziene petroleumblikken worden geplaatst. Bij den Artillerie Constructie Winkel zijn kookketels in INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1109

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 501