aanmaak van gelijken inhoud als de petroleumblikken, doch van solieder materiaal en betere sluiting, de z. g. pennyslui ting met veeren overslag. Beide soorten ketels zullen vergelijkend worden beproefd. Yoor de bereiding van het eten is het noodig, dat de in houd der blikken 15 minuten op het vuur goed doorkookt, daarna worden de blikken in de hooikisten geplaatst en is het eten na 6 uur gereed. Ten slotte nog een enkel woord over het bij de manoeuvres gebruikte „noodration". Yoor hen, die niet in de gelegenheid zijn geweest er persoon lijk kennis mede te maken, is wellicht eene korte beschrij ving van de samenstelling niet overbodig. Dit z. g. japansche noodration bestaat uit Een pakje A. 145 gram gestoomde en gedroogde rijst in een zakje van poreus ongebleekt weefsel, voorzien van een sleuf met touw om het te kunnen dichttrekken en om het in ko kend water te kunnen hangen. Hierbij is gevoegd 33/4 gram thee en 11-]- gram suiker, af zonderlijk verpakt in perkamentpapier. Twee pakjes B. inhoudende een zakje rijst als hiervoren aangegeven; en Een pakje C. bevattende een blikje met pennysluiting, in houdende 50 gram gedroogde gebakken en fijn gemalen visch. De pakjes A en B waren elk in perkamentpapier verpakt, waaromheen een omhulsel van tikar poetjoek; met een kruis band van respectievelijk rood en wit veterband gesloten en voorzien van een loodstempel. De pakjes wegen gemiddeld respectievelijk 190, 175 en 105 gram. Een dagration bestond uit 1 pakje A, 2 pakjes B en 3 blik jes C, met een gezamelijk gewicht van 850 gram. Het pakje A was met een blikje C bestemd voor ontbijt; en de twee andere pakjes B met de twee overige blikjes C voor middag- en avondmaal Om de rijst geschikt te maken voor consumptie moest het zakje ongeveer 20 minuten in kokend water worden gehangen. 1110 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 502