Dit noodration werd na voorafgaande proeven met andere rijstconserven bij wijze van proef aangenomen. In vroegere jaren kende onze verpleging geen „noodration"; er was wel iets wat daarvoor moest doorgaan n.l. het in het tarief No.20 voorkomende „Marsch- ration", maar dit was van samenstelling al even ondeugdelijk als de benaming onjuist. Later werden uit de fabriek van geconserveerde levens- midelen te Bandoeng de bekende noodrations betrokkenketan met Javaansche suiker; rijst met gehakt en sambal; en soep. Deze conserven hebben in de practijk niet voldaan, o.m. omdat de blikken te zwaar zijn en door hun vorm lastig zijn bij het dragen door den man. Bij al die rations is evenwel nimmer voldoende rekening gehouden met het eigenlijke karakter, het doel van een nood ration-, zij kwamen ten slotte alle neer op een vereenvou digd rationen werden voornamelijk gebezigd om het mede voeren van kookgereedschap te voorkomen. Een „noodration" is echter niet anders dan een voedings middel voor omstandigheden, waarin het bepaald onmogelijk is den troep op andere wijze te voeden, m.a.w. wanneer de troep, wat de voeding betreft, „in nood" zou hebben verkeerd. Bij de samenstelling is dus de voedingswaarde slechts een factor van geheel ondergeschikten aard; een noodration dient niet om den man zijn wetenschappelijk aantal caloriën te ver schaffen, maar om te voorkomen, dat hij bij gebrek aan voed sel in noodtoestand zou geraken, hetgeen in de allereerste plaats wordt voorkomen door hem de noodige „maagvulling" te bezorgen en het gevoel van „honger" weg te nemen; de verschijnselen, welke men waarneemt bij menschen, die lang buiten voeding zijn n.l. zwakte, hoofdpijnen enz. zijn niette wijten aan gebrek aan dynamogene bestanddeelen in het bloed, maar van het ledig zijn van de maag. Overigens moet een noodration aan veel eischen van prac- tischen aard voldoen; deze alle te verwezenlijken in één ration zal wel een vrome wensch blijven; het bij de manoeuvres ge bruikte ration voldoet echter in menig opzicht aan die eischen. Het is licht, gemakkelijk mede te voeren en kan zonder veel moeite tot gebruik gereed worden gemaakt INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1111

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 503