Er is eenige bedenking geopperd tegen den prijs, n.l. f 0.70, maar de moeite aan de bereiding en de materialen voor de verpakking in aanmerking genomen is die prijs zeker niet te hoog; de voeding per dag met de vroegere z.g. noodrations (L O. 1901 No. 78) was aanmerkelijk duurder. De aanmaak van de Japansche rations werd trouwens voor dien prijs ook slechts bij wijze van proef toegestaanbij gere- gelden aanmaak zijn wellicht lager prijzen te bedingen. Het oordeel over de rations, nadat zij bij de manoeuvres zijn gebruikt, komt vrij wel algemeen op het volgende neer. De rijst, thee en suiker waren van goede kwaliteit; de hoe veelheid rijst was volgens sommige korpscommandanten on voldoende voor de Europeanende gemalen visch vond geen bijval; de hoeveelheden zijn te groot en de visch is te zout van smaak. Kan aan dit laatste euvel gemakkelijk tegemoet worden gekomen door wat minder visch te gebruiken, gedroog de en gezouten visch blijft altijd een lastig voedings-artikel; de smaken loopen hierover te veel uiteen, en er behoeft maar weinig aan te mankeeren of er ontstaat tegenzin in het gebruik. Het zal dus zaak zijn, de visch te vervangen door eenig ander dierlijk voedsel b. vdendeng, al dan niet gemalen maar ook dat artikel heeft zijn bezwaar, want het eigent zich ab soluut niet voor opbewaring van eenigszins langen duur. Zoo moet dus alweder naar eene andere samenstelling wor den gezocht totdat men wellicht er van zal afzien om een speciaal van te voren aangemaakt noodration in de verple ging op te nemen. Het doel, dat het noodration beoogt, wordt evenzeer bereikt door den man een zakje met 500 gram rijst en 150 gram dendeng of gedroogde visch bij zich te doen dragenhet bo vendien medenemen van 4 gram thee verdient aanbeveling, maar is niet noodzakelijk. Een dergelijk ration voldoet aan dezelfde eischen als het Japansche noodration. Bovenstaande korte nabetrachting omtrent enkele punteD van de manoeuvre-verpleging maakt geenszins aanspraak op volledigheid, maar wellicht kan het medegedeelde er toe bij dragen de verplegingskwestie in een juister licht te stellen 1112 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 504