reeds in gebruik zijn en ik dus actueeler blijf. Bovendien is de stem van majoor Kooy, wat de beide niet behandelde honden soorten betreft, afdoende genoeg en heel wat competenter dan de mijne, daar ik de toestanden te velde niet uit eigen aan schouwing ken. In den grond verschilt overigens de dressuur en het gebruik van honden voor al die verschillende doeleinden niet zoo veel, zoo weinig zelfs, dat veelal politiehonden, die nog pas prijzen op concoursen behaalden, in zeer korten tijd worden omge werkt tot roode-kruishonden, die in die kwaliteit op concour sen eveneens lauweren oogsten 1. Waartoe dienen forthonden? In vele opzichten is een fort in vredestijd niet anders dan een magazijn van artillerie-materiëel, dat steeds onder toezicht en bewaking moet staan. Behalve door de meestal zeer tijde lijke bezetting, geschiedt een en ander door den fortwachter. Nu zou deze bewaking alleszins voldoende zijn, als men alleen het oog had op dieven en inbrekers. De magazijnen zijn soliede genoeg dat men zich niet bepaald voor eenvoudige inbraak hoeft te beangstigen. Maar om forten waart een spook: het heet spionnage. Hoe men moge denken over de veelbesproken geheimzinnig heid van het gouvernement, spionnage is mogelijk en zelfs te verwachten, en waar de regeering die niet wenscht toe te laten, is het logisch daartegen alle mogelijke maatregelen te nemen. De vele spionnagezaken in den laatsten tijd voor gevallen vn. in Duitschland en Engeland doen zien, dat men hier niet uitsluitend met hersenschimmen te doen heeft. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1115 1) Intusschen gaat men zeer terecht als eiscli stellen, dat politiehonden niet als roode-kruishonden mogen optreden. Zie daaromtrent blz. 365 van het artikel van den heer Kooy. De schrijver noemt daar echter ten onrechte Breston geen politiehond. Deze is juist de le prijswinner van het in hetzelfde art. genoemde politiehondenconcours in den Haag. Op de onlangs gehouden keuring van roode-kruishonden behaalde Breston weer vele en de hoogste prijzen. Zoodat deze hond afwisselend talrijke lauweren heeft geoogst als politiehond en roode-kruishond. Doch we hebben hier te doen met een waar wonderdier, dat ik in mijn artikel nog nader als de incarnatie van het ideale hondenkarakter zal aanhalen, en dat dus geenszins als voorbeeld mag worden genomen maar wel gesteld!

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 507