Yoor de grondige bewaking bij dag en bij nacht van een fort met het omliggende meest zwaar bedekte terrein zou een talrijk personeel moeten worden bestemd, dat ten eenen- male niet gefourneerd kan worden. Wat wonder, dat men hetzelfde middel te baat nam, als de boer, die 's nachts veilig wil uitrusten en de bewaking van zijn erf overlaat aan den oerouden trouwen wachter: den waakhond! Een forthond is dus een waakhond. Zeer eenvoudig, maar op den keper beschouwd O! zoo ingewikkeld. De boer heeft een betrekkelijk klein huis, althans zeer gemakkelijk te overzien. Daarbij ligt nog hoogstens de stal, de hooimijt en een kippenhok. Alles zoo dicht bij elkaar, dat aan oog, oor en neus van den waakhond bijna niets kan ontgaan. En deze waakhond heeft alleen op te passen dat er niets wordt weggenomen; heel wat makkelijker dan te beletten dat er iets wordt gezien Maar een fort is een werkelijk ingewikkeld samenstel, in 't geheel niet te overzien. Yoor iemand die't pas betreedt bijna een doolhof. Voor het grootste deel bestaat het uit „dekking". Ook het omgelegen „erf" is als regel geheel bedekt. De fort wachter woont nu eens vlak bij den ingang, dan weer een eindje daar vandaan, maar in allen gevalle zoo, dat van zijn erf tot de andere zijde van 't fort zich een terrein bevindt, waar onbeperkte gelegenheid bestaat tot 't plegen van de meest brutale ongerechtigheden, zonder dat hij, noch zelfs de meest kribbige kees of bullebijter er een jota van merken zal. Een waakhondje, geketend aan het hondehok bij de achter galerij van den fortwachter, is dus van evenveel waarde als de tjèlèng, die zijn huid 's nachts wat op laat schuieren dooi de prikkels van de ijzerdraadversperring. Hier moet een heel andere weg worden ingeslagen. Het geheele terrein moet worden bewaakt, doorzocht, afgepatrouilleerd. Daar zou men wellicht tien man voor noodig hebben. Maar dat kan doen één hondde forthond. Geen geringe eischéén hond, die evenals één of meer sterke patrouilles een flink stuk zwaar terrein bij dag en bij nacht doorzoekt, verdachten opspeurt, aanhoudt, arresteert, overlevert aan de bevoegde macht, den fortwachter! 1116 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 508