Wat al rampen zal hij teweeg brengen Onschuldig aange wezenen, zwaar gewonde schuldigen of onschuldigen, enz. enz. 't Minst erge wat hij nog kan doen isniets Er zijn ook tegenstanders van de politiehondbeweging hun argumenten putten zij hoofdzakelijk uit gevallen als de bovengeschetste, en terecht. Daarom kan het niet genoeg worden herhaald, niet groot genoeg worden gedrukt Politiehonden zijn alleen die hondenwelke volmaakt daartoe geschiktvolmaakt daartoe afgericht zijn en volmaakt gebruikt worden. Alle andere honden zijn voor hun werk altijd onbetrouw baar, meestal onnut, veelal schadelijk, dikwijls zelfs hoogst gevaarlijk. Zoo één eigenschap bij den politiehond op den voorgrond moet treden, dan is 't het appèl. Dit moet volkomen zijn de hond moet onderworpen zijn aan den wil zijns meesters, als het gevolg aan de oorzaak. Het volkomen appèl vormt den grondslag van de africhting, vormt het ruggemerg van alle oefeningen. Nimmer mag tot het zn. manwerk worden overgegaan alvorens het appèl volkomen is. De hond onder volkomen appèl is een altijd gehoorzaam werk tuig in de hand zijns meesters. De hond zonder appèl is een verscheurend roofdier. Moet ik nog zeggen, dat het onvoorwaardelijk appèl alleen bestaat onder het oog van, althans onder onmiddellijk toezicht van den meester? Een hond die niet werkt onder toezicht van zijn meester raakt spoedig uit den band; hoe volkomen het appèl geweest moge zijn, zoodra de hond zich beioust wordt niet meer onder toezicht van den meester te staan daalt hij af tot den hond zonder appèl. Ik leg op dezen stelregel bijzonderen nadruk. Ik heb die heusch niet alleen uitgevonden. Een ieder die thuis is in de kynologie weet dat; elk boek over africhting zal 't uleeren; ten overvloede hebben bevoegde personen 't mij bevestigd. Als voorbeeld van den idealen politiehond wil ik noemen Breston, gladharige Hollandsche herdershond, eigenaar de INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1121

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 513