Breston neemt het voorwerp in zijn bescherming en ver dedigt het. Blijf er dan maar af 4. De eischen, genoemd onder 2 en 3, vergelijkende, zal men al zeer licht tot de conclusie komen, dat de forthond niets anders moet wezen dan een politiehond. Zelfs de waarheid, dat t nagenoeg altijd optreden in hetzelfde terrein de taak van den hond aanzienlijk verlicht, neemt niets weg van de noodzaak voor forthonden uitsluitend te bestemmen goed afgerichte politiehonden. De forthonden zijn in dienst van den staat, zij doen feitelijk niets anders dan politiediensten. Iedereen weet hoe alles wat met „politie" in verband staat steeds aan strenge critiek is onderworpen. En terecht; de politie is bestemd om de orde te handhaven, en zal zich dus zelf in de eerste plaats naar de regelen van orde te gedragen hebben. Zoowel in ons land als in het buitenland ziet men een voortdurende agitatie te gen het „optreden" der politie. Moge deze agitatie in vele opzichten onbillijk en partijdig wezen, en bewijzen dat een groot deel van het publiek de politie niet als zijn beschermer, maar als zijn belager beschouwt, aan den anderen kant mag het niet ontkend worden, dat de politie niet ingetogen genoeg kan te werk gaan; hetgeen zij niet altijd doet, een gevolg van het vooral, maar niet uitsluitend, door onontwikkelde menschen „misbruik maken van gezag." Onder de lagere politiedienaren behooren evengoed de po litiehonden gerekend te worden, in casu de forthonden. Ook zij zijn niet te verachten vertegenwoordigers van het gezag. Maar meer dan hun menschelijke collega's hebben zij een hoogst natuurlijke neiging tot „misbruik van gezag"; natuur lijke, omdat zij geboren roofdieren zijn. Op de concoursen ziet men maar al te goed, hoe gaarne de hond den boef te pakken neemthij hunkert naar 't oogenblik, dat hij zijn tanden in arm of been kan slaan, een aansporing daartoe is niet noodig. Maar zeer zelden gelukt 't den dresseur, op een wenk, een commando, een fluitsignaal den hond tot onmiddellijk aflaten van zijn prooi te bewegen. 1124 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 516