Zoo kom ik vanzelf tot de volgende vraag. 5. Hoe moeten de forthonden worden gebruikt Het antwoord is eenvoudig: als elke andere politiehond. Met verlof in Europa zijnde, kan ik moeielijk geheel au fait zijn van de wijze waarop de honden thans worden gebruikt. Volgens inlichtingen, mij welwillend verstrekt door majoor Kooy, bestaat hun dienst in hoofdzaak in bewaking van het inwendige van het fort, alwaar zij bij afwezigheid van vreem den geheel los rondloopen en 's nachts verblijven. Dit nu is het waartegen ik, alle andere gebruik hoe voor treffelijk ook ter zijde latende, ten sterkste wil protesteeren. De aan zichzelf overgelaten losloopende hond zal op den duur zijn dienst niet naar behooren verrichten, of wel aan te groot gevaar zijn blootgesteld, wanneer iemand het er werkelijk ernstig op aanlegde het fort binnen te dringen. Zoo iemand zal zich zeker van te voren eenige inlichtingen verschaffen. Al spoedig zal hij weten, dat het fort door honden wordt bewaakt. Als hij niet al te onhandig is, zal hij er met eenig geduld in slagen de honden te paaien. Bv. door avond aan avond op een of ander punt lekkerbeetjes neer te leggen, 't Is vrij zeker dat de aan zichzelf overgela ten honden er ten slotte van zullen eten. Slechts zeer en kele honden zullen die dagelijksche verzoeking weerstaan. Zoodra het lekkers geregeld verdwijnt, een vergiftig hapje en de verleider kan kalm binnengaan, des te geruster omdat de fortwachter op de waakzaamheid zijner honden bouwt als op een rots. Men zegge niet, dat zulk een optreden van een spion on waarschijnlijk is. Er wordt wel meer omslag gebruikt om te spionneeren! En hoe licht moet 't niet zijn een ter plaatse bekende koeli, wellicht een die met de honden op goeden voet staat, tot dit werkje over te halen. Aan den anderen kant is 't mogelijk dat een' binnendringer bij dag of bij nacht wordt aangevallen en.toegetakeld. Zooals ik reeds betoogde, mag die m. i. in geen geval. Een onschul dige, die zich vergist, ondergaat evengoed dit lot als een kwaadwillige. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 11-27

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 519