De Telefonisten bij de Uesiing-flriillerie. Wie de schietoefeningen der Vesting-Artillerie gedurende de laatste jaren heeft bijgewoond, moet telkens weder opnieuw getroffen zijn geweest door de stagnaties, waartoe de telefonie gedurende die oefeningen aanleiding heeft gegeven. Waar het hier een zoo belangrijk onderdeel geldt, dat ons n. 1. een tijdige en geregelde bevelvoering, vuurregeling en vuurleiding moet verzekeren, moet alles in het werk gesteld worden om de gebreken, welke het aankleven, op te sporen en zooveel mogelijk op te heffen. Vooreerst mag dan niet ontkend worden, dat het in ge- biuik zijnde materieel nog in vele opzichten voor verbetering vatbaar is. Wij bezitten het nu echter en, gezien de geringe kans op een nieuwe uitrusting, dienen we er dus - door een oordeelkundig gebruik - van te maken, wat er van te maken is. Doch, afgezien van de onvolmaaktheden van het mate- ïieel, moeten m. i. de groote oorzaken van den gebrekki°-en telefoondienst gezocht worden in de opleiding van het perso neel en in dat personeel zelf. Ik sprak hierboven van een oordeelkundig gebruik, doch de twijfel is gerechtvaardigd of daarvan sprake kan zijn bij den tegenwoordigen stand van zaken. Waar de eerste op leiding der telefonisten thans in hoofdzaak te Batavia berust in handen van een willekeurig officier, die daartoe voor kor- teren of langeren tijd wordt aangewezen, daarin bijgestaan door eenig Inlandsch kader, dat zich feitelijk alleen door zijn strepen van de kanonniertelefonisten onderscheidt-en waar hun verdere vorming geheel afhankelijk is van het inzicht en de belangstelling van de commandanten der compagnieën, waai bij zij later ingedeeld worden daar spreekt het vanzelf dat bij zulk een weinig stabiele en weinig systematische oplei- ding de te verwachten resultaten gering zullen zijn. De opleiding behoort, gedurende geruimen tijd, te berusten

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 524