gevoltrekking ligt m. i. wel eenigszins voor de handals men niet goed lezen kan 1). S. toch leest uit de L. B. Y. slechts het volgende: In beginsel moeten commandanten van kleinere afdeelingen steeds zooveel mogelijk trachten zich tot het bewaren der voorgeschreven afstanden in gemiddelde snelheid te regelen naar de grootere (d. i. in de meeste gevallen de volgende) afdeelingen. Meer niet. Als een ieder van dit beginsel diep doordrongen is, dus de commandant eener kleinere (voorgaande) afdeeling weet, dat het niet aangaat voor een kleinigheid den marsch eener groote Colonne te vertragen of te onderbreken, dan wel, bij onbelemmerden marsch, de noodzakelijkheid inziet zijn snel heid te matigen, daar onmogelijk een groot geheel met al zijn nasleep dezelfde marschsnelheid kan ontwikkelen als de ongehinderde kleinere afdeeling, dan heeft het eerste deel der bewuste alinea zijn Schuldigkeit gedaan. Yerder volgt dan nog een kleine vingerwijzing omtrent de afdeeling, die voor de v.m11. heeft te zorgen, terwijl aan het gezond verstand en de praktijk de rest wordt overgelaten. Laat ons nu aan de hand van de praktijk de gevolgen van wat ik noemde de verkeerde toepassing van het beginsel nagaan. Zoodra een spits, voortroep of in 't algemeen de voorgaande kleinere afdeeling op een voor haar eenigszins belangrijke weerstand of wel terreinhindernis stuit, is al oogenblikkelijk gebroken met alle mogelijke beginselen van afstandhouden enz. En wat ziet men nu? De kleinere afdeeling is niet gerechtigd den marsch van het geheel te doen staken, mag dus ook geen teeken Halt geven; zijn er geen bereden ordonnansen, wat veelal het geval zal zijn, dan blijft de volgende afdeeling vooralsnog in volslagen onbekendheid met het oponthoud en 670 INDISCH MLI1TAIR TIJDSCHRIFT 1) S. wenscht hier tevens zijn bevreemding er over uit te spreken, dat de L. B. V. eerst betrekkelijk kort geleden er toe is gekomen de nuttige instelling van verbindingsrotten en -manschappen voor te schrijven, in uitbreiding van de terecht uit het hoofdstuk Voorhoede geschrapte en onder de Algemeene bepalingen bij Oorlogsmarschen ondergebrachte zinsnede omtrent het bewaren van afstanden. M. i. is anders het bewaren van afstanden in de Colonne tijdens oorlogsmar schen een zóó belangrijk onderwerp, dat er wel wat uitvoeriger op had kunnen zijn ingegaan, dan thans het geval is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 52