kam scheert en hen minderwaardig acht? Zijn de Inlandsche maréchaussees dan geen flinke kerels en zouden er onder de fuseliers niet eveneens nog tal van goede soldaten gevonden worden? Het is eenvoudig maar de quaestie hoe men ze behandelt. Ja zeker, het is wel zoo gemakkelijk zich weinig met hen te bemoeien, ze gewoon als geweerkoelies te be schouwen, te verkondigen, dat ze gewoon weg machines zijn, doch dit is ten zeerste verkeerd alle krachten moeten wij inspannen, om hun tal van zaken, die hun van nature on bekend zijn, bij te brengen; om het zelfvertrouwen van den Inlander, zijn gevoel van eigenwaarde te verhoogen en dat is mogelijk, wanneer hem blijkt, dat zijn aanvoerder ver trouwen in hem stelt. Voorts is het noodig, en met nadruk wijzen wij erop, dat de officieren den offensieven geest bij den troep, voorname lijk bij de groepscommandanten, aankweeken. Het met kracht aanvallend optreden verlamt den vijand geheel, drijft hem op de vlucht, doet hem zware verliezen lijden met aan onze zijde zeer geringe, zoo niet geheel geen verliezen. Later ko men wij hier nader op terug. B. Tenue en uitrusting van den troep. Al mag men van meening zijn, dat men den soldaat op patrouille meerdere vrijgevigheid kan veroorloven wat betreft zijn tenue, toch moet er ten zeerste voor gewaakt worden, dat deze niet in bandeloosheid overslaat. Vooral voor pa trouilles van langeren duur is het noodig, dat de manschap pen niet te oude kleeding bij zich hebben, die binnen korten tijd als lappen aan het lijf zou hangen, terwijl ook terdege op het medenemen van goed schoeisel moet worden gelet. Vóór het uitrukken treden de manschappen in volle wa penrusting aan, tenzij anders wordt gelast en wordt door de groepscommandanten nauwkeurig inspectie gehouden. He veldzak mag nimmer achtergelaten worden, terwijl, hoe kort de patrouille ook vermoedelijk moge duren, steeds voor één dag vivres minstens moet worden medegenomen. Het mag niet voorkomen, dat men tengevolge van gebrek aan vivres, huiswaarts keert, nadat men eenmaal aanraking 1140 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 532