goedsluitend deksel voorzien. Middels een daaraan gesol- deerden haak van dik ijzerdraad wordon ze aan den gordel aangebracht en met een touwtje daaraan bevestigd op zoo danige wijze, dat ze gemakkelijk en snel kunnen worden in de hand genomen. Behoorlijk gevuld kunnen ze ongeveer drie uren branden. Waar zij zeer veel gemak opleveren bij het aanmaken van vuur bij het koken, worden ze vaak door de manschappen hiervoor gebezigd, doch hiertegen moet met de uiterste ge strengheid gewaakt worden, aangezien ze dan voor het eigen lijke doel, waarvoor ze medegenomen worden, minder lang bruikbaar zijn. Zonder toestemming van den betrokken com mandant mogen ze dan ook niet ontstoken worden. Ieder patrouillecommandant beoordeelt voor zich zelf in hoeverre bij een gewonen nachtmarsch, in verband met de vermoedelijke aanwezigheid van den vijand en de bedektheid van het terrein, het opsteken van obors mag worden toege staan. Bij omsingeling van huizen moet eerst, nadat de troep behoorlijk is opgesteld, de waarschuwing „obor" worden ge geven. Dan is het zaak ook zoo spoedig mogelijk licht te hebben. De personen, die met het medevoeren der obors belast zijn, behooren derhalve tevens in het bezit van lucifers te zijn en van te voren de obors gereed tot aansteken te houden. Zonder obors zouden nachtelijke overvallingen, oplich tingen en bij regen of zeer donker weer de nachtmarschen niet wel mogelijk zijn. De obor is ook over dag een voorwerp van veel waarde bij een aanval van bijenzwermen, wier nest bij ongeluk ver stoord wordt; hij is dan het eenige middel om zulk een aanval af te weren. De touwen dienen in de eerste plaats om het overtrekken van rivieren te bevorderen, hetzij doordat men ze over de rivier spant, hetzij men ze gebruikt om spoedig de noodige verbindingen te kunnen maken bij het samenstellen van bruggen of vlotten. Voorts worden ze gebruikt bij het afgaan van steile hellingen, het binden van gevangenen en onbetrouw bare gidsen, deze laatste vooral gedurende den nacht. In verband met de mogelijkheid, dat bij aanraking met den 1142 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 534