vijand bij een der manschappen een slagader wordt doorgesla gen, is bet wenschelijk een caoutchouc afbindbuis mede te nemen. (Deze mag niet langer dan een uur worden aangelegd; daarna moet het spuiten der wond belet worden door druk king met den vinger op de ader; eerst na verloop van eenige oogenblikken mag de buis opnieuw worden aangelegd). Behalve voor het geval, dat mogelijke aanraking met een bende kan worden verkregen en dus tot de achtervolging moet worden overgegaan, is het altijd goed vivres bij den man mede te nemen, daar de kans bestaat, dat de noodza kelijkheid zich voordoet om een aloeër, rivier als anderszins bij bandjir te passeeren of door een tocht in djaloers een ge weer zoek geraakt en hierdoor groot oponthoud wordt ver kregen, welke het wenschelijk maakt buiten te koken. Waar in de practijk het groote nut gebleken is van het medenemen op colonne van een acetyleen-fietslantaarn, is het medevoeren van zulke lantaarns bij het maken van nacht- marschen in boschterrein, alsook bij het omsingelen van hui zen zeer aan te bevelen. De stukken imitatieleer dienen voor het maken van schuil- tenten bij het bivakkeeren onder den blooten hemel. Bij het vervoer worden ze, om een stok of bamboe gerold, mede genomen, terwijl zooveel mogelijk gewaakt moet worden tegen opvouwen, daar ze dan spoedig hun waarde verliezen door meerdere kans voor scheuren en doorlekken. In verband met den eisch om de vuurwapenen, ook tijdens de patrouille of de excursie, zoo goed moglijk te onderhouden, is het medevoeren van de grendelsleutels en mondingbescher mers ten zeerste aan te bevelen. Nadat het bivak betrokken is, de manschappen zich gevoed hebben, moet de wapening in orde gebracht worden. G. De munitie en de wapening. Iedere groepscommandant is verantwoordelijk voor de mu nitie bij zijn groep. Vóór het uitrukken gaat hij na of de manschappen voorzien zijn van het voorgeschreven aantal en de patronen zich in behoorlijken staat bevinden. Roestige houders en groene hulzen mogen niet voorkomen. Na te- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1143

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 535