Waar de practijk leert, dat vrouwen, dwangarbeiders en koelies zich niet ontzien om munitie te ontvreemden, wordt ook in de bivaks de noodige controle aanbevolen op de mu nitie in handen van den man en is het wenschelijk in de chambrées niemand anders toe te laten, dan heD, die er be paald thuis behooren, dus de militairen en de vrouwen. Dwangarbeiders, koelies en andere personen moet den toe gang ten stelligste verboden worden. Zoo behooren ook de wachtcommandanten zich van tijd tot tijd te vergewissen, dat de zich buiten het bivak begevenden niet heimelijk pa tronen bij zich hebben. Niet alleen op de munitie, ook op het geweer moet nauw keurig de aandacht gevestigd blijven. De verzetspartij toch zal geen geld ontzien, om door om- kooping enz. geweren machtig te worden, zoodat men vooral in de bivaks en kampementen tegen diefstal van een en ander op zijn hoede moet zijn. Hoewel uit den aard der zaak de keuze der daartoe aan te wenden middelen, afhankelijk als deze zijn van de wijze, waarop de troepen gelegerd zijn, van de inrichting van het kampement of bivak enz., overgelaten blijft aan de te dien opzichte verantwoordelijke autoriteiten, toch is het o. i. niet kwaad de aandacht op het volgende te vestigen. Zoo wordt veelal aangeraden grendel en munitie van ieder geweer te doen opbewaren in 's mans gesloten kleedingkist en de geweren der onderofficieren te plaatsen in de chambrées der manschappen onder toezicht der kamerwachts en niet in hun eigen vaak slecht gesloten kamers. Anderen laten het ge weer met den tromp naar buiten leggen op de slaapplaats van den eigenaar, zoodat ieder direct zijn geweer onder eigen toezicht heeft, als hij op zijn slaapplaats zit. Bij het geleiden van transporten, het rusten van patrouilles, het stilstaan of in stelling liggen van dekkingen enz. mag eveneens de mogelijkheid van pogingen des vijands, om zich van eenig geweer of van munitie meester te maken, nimmer uit het oog worden verloien. Iedere nalatigheid in het nemen van de voorgeschreven vei ligheidsmaatregelen, iedere zorgeloosheid van aanvoerders en INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1145

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 537