ondergeschikten, iedere begane onvoorzichtigheid, door bij voorbeeld enkele manschappen of te kleine patrouilles voor het een of ander doel te gebruiken, biedt den vijand de ge legenheid door onverwacht en stoutmoedig optreden ons een of meer geweren afhandig te maken. Zoo zal bij het inrichten van een marschbivak steeds een gedeelte der manschappen onder 't geweer blijven en bij de geweren van hen, die met deze werkzaamheden bezig zijn, wacht houden. Eerst als de pagger gereed is en de posten zijn uitgezet, kan dit gedeelte inrukken. Bij rusten mag het geweer nimmer naast den man neergelegd worden, doch wordt het rechtop staande tusschen de beenen vastgehouden; moet iemand zich verwijderen om aan natuur lijke behoeften te voldoen, dan laat hij zijn geweer bij den troep achter en wordt hij door gewapenden vergezeld, terwijl hij zich niet te ver van den troep mag begeven. D. Behandeling der bevolking. Is het aan den eenen kant noodig, dat de verzetspartij ter dege gevoelt, dat het onze bedoeling is, door krachtig optre den, een einde aan het verzet te maken en haar te dwingen zich aan het Nederlandsch gezag te onderwerpen, aan den anderen kant behoort de goedgezinde bevolking zoo raensch- lievend mogelijk behandeld te worden, opdat zij vertrouwen koestert in onze bedoelingen, zoodoende zich tot ons wendt om hulp en steun tegen de bendehoofden en benden, welke ten haren koste leven en haar brandschatten. Ons optreden heeft immers ten doel orde en rust te brengen in de land streken, waar wij ageeren, terwijl daarbij zooveel mogelijk er tegen gewaakt moet worden, dat de bevolking angstig voor ons is. Met de meeste gestrengheid moet gewaakt worden tegen het familiaar zijn van manschappen tegenover vrouwen. Het mag niet voorkomen, dat, na eenigen tijd van vestiging on zer troepen, vrouwen en meisjes nog voor onze troepen de vlucht nemen. Elk onnoodig aanspreken, elke gekheid moet verboden zijn. Zoolang nog vrees voor de compenie gekoesterd wordt, is de kans groot, dat de goedgezinden gevolg geven aan de pressie, 1146 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 538