erger nog, met de oorzaak daarvan. Verbindingsman no. 1 heeft geen teeken Halt gekregen, kan en mag het dus ook niet doorgeven, moet zijn 100 M. vóór no. 2 blijven, met het gevolg, dat hij doormarcheert tot hij bij de voorgaande afdee- ling aangesloten is; aan no. 2 valt hetzelfde lot te beurt, enz., totdat plotseling de „volgende" afdeeling bemerkt, dat ze op een 100 M. of iets meer achter de voorgaande afd. is gekomen. Weg zijn alle afstanden; weg zijn ook de v.mn., d. w. z. ze hebben zich bijna allen gevoegd bij de voorgaande afd., waarbij ze niet hooren, terwijl men ze is het gevecht eenmaal begonnen—bij een oefening zelfs niet terug ziet voor de rust na afloop dier oefening. Nu is dit laatste op zichzelf zoo'n groot bezwaar niet, waar het steeds een zeer beperkt aantal manschappen geldt, hoewel het een wel wat vreemden indruk maakt, als, zooals S. niet lang geleden nog zag, na afloop eener oefening, de commandant van den oorspronkelijken hoofdtroep terug kwam melden niet alleen zijn eigen Compagnie Europeanen, maar ook een zestal inlandsche v.mn. uitgezonden door de volgende Compagnie. Veel grooter acht ik het bezwaar, dat de commandant der grootere afdeeling geheel onvoorbereid bemerkt „op de voorgaan de afdeeling te zitten" en dus ook voor zijn afdeeling plotseling in dezelfde omstandigheden betrokken te worden met een groote afd., waarin de kleine geleidelijk is geraakt of welke de commandant daarvan kon zien aankomen. Ja, zal mischien iemand opmerken, dat is nu eenmaal de praktijk, daaraan zal niet veel te veranderen zijn. Daaraan is wel veel te veranderen, mits men niet vasthoudt aan een verkeerde lezing der meergenoemde alinea. Nergens toch staat, dat v.mn. zelfs maar in beginsel zouden moeten trachten hun afstand naar achteren te houden. Er is n. 1. alleen gesproken van af deeling en\ en juist, om eenigszins behoorlijk verband van voren naar achteren te kunnen bewaren, moeten m. i. de v.mn. hun afstand naar voren houden. Ik geef toe, dat zonder eenige bijzondere gebeurtenis geduren de den marsch de gevolgen van deze methode volkomen gelijk zullen zijn aan die van eerstgenoemde, dus dat we dan 100 M. voor de volgende afd. den laatste v. man zullen zien100 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 671

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 53