woningen tot logies en bouwmateriaal gekapt worden, terwijl op aanwezige voedingsmiddelen beslag mag worden gelegd. Noodelooze vernieling moet echter streng worden tegengegaan; nimmer mag voor brandhout het hout van ledig staande woningen, schuren of stallen worden gebezigd; pinang- en andere vruchtboomen mogen nimmer worden gekapt, ook niet voor bivakbouw als anderzins. Noodelooze verontreiniging van woonhuizen of erven moet eveneens met de meeste gestrengheid worden tegengegaan. Zijn de medegevoerde levensmiddelen verbruikt, dan zal overgegaan moeten worden tot aankoop bij de bevolking, zoo mogelijk tegen contante betaling om haar zoo min mo gelijk overlast te bezorgenanders wordt gefourageerd op bons, en in dit geval met vermelding van de plaats, waar betaling kan worden verkregen. Streng moet er echter tegen gewaakt worden, dat deze fourageeringen bij de bevolking niet ontaarden in requisitiën zonder betaling. Daarom moet het afgeven van bons zich bepalen tot de hoogst noodzakelijke d. w. z. de niet voor zienegevallen, en, waar het meerdere dagen uitblijven met verpleging door de landstreek regel moet zijn, moet van de zijde der officieren ten strengste gewaakt worden tegen mis bruiken. Ook moet op dezelfde wijze gewaakt worden tegen het rampassen door dwangarbeiders als anderszins, wat ge woonlijk zeer heimelijk geschiedt. Ten einde de troep niet in zijn vrijheid van beweging te doen belemmeren door de verpleging, behoort het navolgende in acht te worden genomen. Alle uitrukkende patrouilles, waaronder ook te verstaan dekkingsdetachementen, moeten voor minstens één dag on gekookte vivres bij den man medenemen; deze vivres moeten worden medegevoerd in den gepakten veldzak, waarop het kookgerei behoort te worden bevestigd; het verbruikte behoort zoo mogelijk ter plaatse, waar gekookt wordt, dadelijk bij de bevolking te worden bijgefourageerd, zoodat een patrouille, welke met één dag vivres uitrukt, als regel ook weer met één dag vivres in het kwartier terugkeert. Ook indien geen gelegenheid bestaat tot bijfourageeren, 1148 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 540