Berg-flrfillerie, Volgens de laatste berichten zijn de eerste proef-bergkanon- nen gearriveerd en mag men de couranten gelooven dan zal naast het zwaardere kanon ook nog het lichtere type in beproeving genomen worden. Dit bericht was het, dat mij deed besluiten, het hieronder- volgende te schrijven, omdat ik overtuigd ben, dat het Indische leger meer zal hebben aan een licht dan aan een zwaar bergkanon. Dat een licht bergkanon tegenover een I. V. te vei kiezen zal zijn boven een zwaar zal geen nadere verdedi ging behoeven en ik zal mij dus bepalen tot het beschouwen van het gebruik tegenover den B. V. Daarvoor zal het noodig zijn aan te geven, hoe ik mij ongeveer het gebruik van berg-artillerie voorstel, waarbij ik als gi ondgedachte aanneem, dat men een stuk geschut moet krijgen, dat zich zoo goed mogelijk aan de eigenaardigheden van het indiscbe terrein aansluit en daarvan partij trekt. Hierin ligt immers het groote voordeel van het vechten op eigen terrein. En waar de infanterie hoofdwapen is, dat door de artillerie moet worden ondersteund, zal die artillerie ook zooveel mogelijk de leemten daarvan moeten aanvullen en zich aan haar bijzondere eigenschappen aansluiten. De eigenaardigheden van ons terrein zijn bekend; als van belang noem ik hier: sawahs, begroeid terrein, weinig wegen, zwakke, dikwijls rotte, bruggen. Als bijzondere eigenschappen en leemten van ons leger: a. Als gevolg van onze betrekkelijk zwakke financieën de zeer geringe artilleriemacht aanwezig om de infanterie te ondersteunen. b. De moreele ondersteuning die onze inlandsche troepen beslist noodig zullen hebben bij den aanval. c. De vlugge verplaatsing van kleinere troepenafdeelingen door het terrein. I. M. T. 1911.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 543