ad. a. Wat aan hoeveelheid gemist wordt, zal zoo eeirigszins mogelijk door vlugheid van beweging goed gemaakt moeten worden; immers waar het zeer waarschijnlijk is, dat het grootste gedeelte, zoo niet het geheel, van onze geringe artilleriemacht reeds in de eerste phasen van het gevecht in stelling zal staan en daarin een werkdadig aandeel zal nemen, zal althans een gedeelte daarvan in staat moeten zijn om gemakkelijk en vlug van stelling te verwisselen, de infanterie in haar voorwaartsche beweging te ondersteunen en vergezellen of een omtrekking mogelijk te maken. Het gedeelte der artillerie, dat daarvoor bestemd zal worden, zal uit den aard der zaak de berg-artillerie zijn. Dit moge op het eerste gezicht vreemd lijken, maar gegeven ons ter rein, is het marcheeren der veld-artillerie beperkt tot de goede en vrij goede wegen. Het marcheeren door kampongs, langs modderige wegen, het gaan door sawahs, het marchee ren langs bergpaden is met de tegenwoordige veld-artillerie practisch onmogelijk. Zij zal daarom eenmaal in stelling, daar ook meestal tot het einde toe in blijven, omdat zij niet alleen niet ongezien tot op de kleinere afstanden kan naderen, maar ook omdat zij, om van de ééne inde andere stelling te komen, zulke groote omwegen moet maken, dat het tijdver lies door haar meerdere snelheid niet goed zal zijn te maken. En waarvoor ook? Men heeft immers artillerie bij de hand die dwars door het terrein kan volgen, die van iedere dekking gebruik kan maken, artillerie die langs de smalste wegen gaat, in en door kalitjes kan macheeren en dwars door sawahs trekken. Dat is de berg-artillerie en daarom zal die in de eerste plaats in aanmerking komen om door haar beweeglijk heid het gebrek aan artillerie aan te vullen. ad. b. Waar Eur. troepen nog een tijd lang stand zullen houden, is die van Inl. troepen dikwijls niet te verwachten. Voor de laatsten zal daarom moreele ondersteuning, die alleen kan komen van de zijde der artillerie, beslist noodzakelijk zijn. Daarom zal een gedeelte van de artillerie stellingen moeten kunnen innemen, van waaruit die ondersteuning als !t ware mathematisch zeker is. 1152 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 544