Deze stellingen nu, zullen, in verband met de begroeidheid hier en de golving elders, op de kleinere afstanden gelegen zijn, d. i. tusschen ongeveer 1500 2500 M., misschien nog minder. Op grootere afstanden zal de kans, dat door slechte waar neming (die, zooals algemeen bekend is, op eenigszins groote afstanden in ons terrein zeer lastig is) de uitwerking te gering wordt, zeer groot zijn en dit mogen wij, in het algemeen, bij onze inlandsche troepen niet riskeeren. Om op dergelijke kleine afstanden in stelling te komen, zal marcheeren door het terrein beslist noodzakelijk zijn, wil men gedekt dergelijke stellingen bereiken. En heeft men te doen met berg-artil- lerie, dan is zulks bijna altijd mogelijk. acl. c. Dit voordeel eenmaal aanwezig zijnde, zal het dikwijls voordeelig, ja zelfs noodzakelijk zijn, zoo'n kleine afdeeling van 1 of 2 bataljons door een sectie, c. q. batterij, artillerie te doen vergezellen. Daarbij mag de artillerie de infanterie niet al te veel oponthoud geven, liefst heelemaal niet. En waar zoo'n afdeeling, die meestal één of ander verrassend doel heeft, dikwijls langs slechte wegen, door kampongs of langs smalle bergpaden moet marcheeren, zal de haar vergezellende artillerie dit ook moeten kunnen en de daarvoor aangewezen artillerie zal berg-artillerie zijn, daar de marschsnelheid van veld-artil- lerie, zelfs langs secundaire wegen, waarin eenige moeilijke bruggen, welke voor berg-artillerie nog goed zijn, dikwijls niet meer is dan de snelheid der berg-artillerie. De verbinding met de infanterie zal dan dikwijls gedurende korteren oflan- geren tijd verbroken zijn, wat bij dergelijke ondernemingen meestal niet aan te raden is. Wanneer we ons tot bovenstaande bepalen, dan ziet men welk een belangrijke rol de berg-artillerie in ons leger ten deel zal vallen. Kan een gedeelte van onze artillerie, hier de berg artillerie, die rol niet vervullen, dan heeft men m. i. geen artillerie die in het kader van ons leger en terrein past. Men moet artillerie hebben, die in staat is goed door het terrein te gaan; de voordeelen van een dergelijke artillerie zijn bij ons leger zoo overwegend, dat men geen geschut mag kiezen, INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1153

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 545