geladen marcheeren regel zal zijn, want men kan moeilijk voor iedere helling opladen en daarna weer afladen. Wanneer men nn weet, dat een opgeladen dier, goed getraind, zeker niet meer dan 1 a li uur achter elkander dragen kan en dit bij uitzondering nog 2 of 3 keer op dezelfden dag kan herhalen, dan begrijpt men de groote bezwaren aan het ver voer van het z. s. verbonden. Mijn overtuiging is bovendien nog, dat men dit niet straffeloos eenige weken, zelfs geen week achter elkander, kan volhouden, zonder een gedeelte der paar den in de soep te werken. In oorlogstijd kan men bij uitzon dering wel eens een krachttoer doen, maar dit zal regel worden en moet dus in vredestijd beoefend worden. Bovendien zal het heelemaal niet uitgesloten zijn, dat men in heuvel- of bergterrein geheele dagen langs dergelijke wegen marcheert en zal dus opgeladen moeten blijven, wat m. i. onmogelijk is,, tenzij men, zooals de Engelschen hebben, drie stel dieren voor ieder stuk beschikbaar heeft, wat bij ons om de groote kosten wel altijd achterwege zal blijven, (aantal lasten bij' z. s. 6 a? dieren, wat dus per Batterij 24 adieren zou worden). Stel verder voor, dat men een kam of bergrug overtrekt, waar men na voortdurende stijging, voortdurende daling krijgt. De aangewezen weg om dit te doen is trekkende, maar men kan moeilijk verlangen dat één dier 600 KG. gedurende langen tijd bij het dalen voortdurend tegenhoudt. Ook daar zal men dus opgeladen moeten dalen en dit is, wanneer het langen tijd gebeurt, de ruïne voor de dieren. Men kan dit korten tijd doen, daarbij de last door de ka nonniers met ophoudreepen of dergelijke tegen laten houden, maar wanneer het dier ook maar eenigszins moe wordt, zal de last, een dood gewicht, bij iederen stap trachtende zoo laag mogelijk te komen, met een schok op den rug van het dier vallen. Langdurig dalen, opgeladen, zal altijd een reusachtig aantal drukkingen en schavingen geven, wat bij het nieuwe geschut nog meer het geval zal zijn dan bij het oude, daar sommige lasten buitengewoon ongunstig liggen. Men ziet hieruit, dat de aangewezen weg van vervoer in 1156 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT i) Zie Wille. Bldz. 19.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 548