berg ter rein bij onze Australiërs in bet algemeen is getrokken, bij uitzondering opgeladen. Dit nu is bij het 1. s. mogelijk, bij het z. s. onmogelijk. Gaan we nu na hoe het in de vlakte is. Zooals ik boven reeds aantoonde, acht ik het beslist noodzakelijk, dat, in ver band met het gedekt in stelling komen op kleine afstanden, de berg artillerie zonder te veel oponthoud door sawahs kan gaan. Voorgespannen kan men met een stuk van 300 KG., met enkele tusschenpoozen om adem te scheppen, door vele sawahs op Java trekken. Met een stuk van 600 KG. zal dit onmo gelijk zijn. Wil men daarmede door een sawah gaan, dan zal men dit opgeladen moeten doen en dit levert groote bezwaren op, die zich bij het trekken niet voordoen. Dat is het vallen, waar van de kans opgeladen zeer groot is; immers, zoodra het paard zijn beenen niet meer regelmatig kan verzetten, treedt direct het groote nadeel van den dooden last weer op. Gaat het ach terbeen (of beide achterbeenen) wat dieper in den grond, dan moet het hieraan harder trekken dan normaal en doet dit door het gewicht naar voren te gooien, maar de last gaat mede en valt plotseling op de voorhand. Nadat dit zich eenige malen herhaald heeft, zijn de spieren uiterst vermoeid; op een gegeven cogenblik (en dit oogenblik komt vrij spoedig) kan het dier de schok naar voren niet meer weerstaan, valt voorover en daarna op zij. Vandaar dat men bij sawahoefeningen opgeladen dieren bijna altijd eerst naar voren en daarna op zij ziet vallen en trekkende dieren, wanneer de sawah te diep wordt, eerst als een hondje op zijn achterste ziet zitten en daarna vallen. Een opgeladen dier, eenmaal gevallen, geeft een vrij groot op onthoud; afladen, aftuigen, opstaan, optuigen, opladen, ziedaar de gewone gang van zaken. En juist zoo'n oponthoud, dat met opgeladen dieren ieder oogenblik kan voorkomen, mogen we niet riskeeren want, behalve dat we groote kans loopen er heelemaal niet te komen, kan in vele gevallen, onder bepaalde omstandigheden juist bij onze geringe artilleriemacht, zulk een oponthoud zeer nadeelig zijn. Het overwinnen van kleine terreinhindernissen beeft even eens bezwaren. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1157

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 549