M. daarvoor den voorlaatsten, enz. en 100 M. voor den eersten de staart der voorgaande afdeeling. 't Is ook niet voor dit geval, dat ik het de moeite waard achtte, dit onderwerp aan te roeren, maar juist voor de bijzondere (d. z. de in oorlogstijd normaal te verwachten) gevallen. Laat ons toch zien, wat er als gevolg van vergun mij het kortheidshalve te noemen mijne methode gebeurt, zoodra zoodanige aanraking met den vijand wordt verkregen, dat een blijvende vertraging van het marsch-tempo, dan welalgeheele onderbreking van den marsch voor de voorste afd.n intreedt. Bij elk halthouden, dan wel vermindering van tempo, plant zich dit bijna oogenblikkelijk voort over de geheele rij van v,m»., als ze tenminste hun afstand goed naar voren bewaren. Zeer spoedig hoe grooter de afstand, hoe vlugger naar verhouding dit zal plaatshebben merkt de commandant der volgende afdeeling, dat er vóór hem iets bijzonders is. Haalt hij zijn achtersten v. m. in, in negen van de tien gevallen, dat hij zal denken aan een geringe vertraging of hindernis, wat naar zijn meening de voorgaande afdeeling wel niet zal verhinderen, die 100 M. of zooveel als de opgege ven afstand bedroeg weer in te halen. Haalt hij echter n°. 2 van achteren ook in, dan begint de toestand beden kelijker te worden. Zijn afstand is nu wel wat kleiner ge worden, maar hij is in elk geval reeds gewaarschuwd, nog voor hij eenig bericht heeft kunnen krijgen, zelfs al was er ruimschoots beschikking over bereden ordonnansen, wat voor ons leger wel meestal tot de vrome wenschen zal behooren. Het gevolg is, meestal, dat hij zijn marsch iets omzichtiger, vrijwel synoniem met: langzamer, zal voortzetten, wat oogen blikkelijk zijn terugslag geeft op de hem volgende v.m". waardoor, vaak voordat de Ct. van afdeeling no. 2 reeds geheel au fait is, afdeelingsct. no. 3 ook reeds gewaarschuwd, en dus voorbereid is; enz. M. i. is dus op deze wijze de mogelijkheid zoo goed als uit gesloten, dat zooals men zoo vaak ziet bij eenigszins groote troepenverbanden, spits, voortroep, hoofdtroep, ja, begin van de hoofdmacht onderling zoo vlak op elkaar zitten, dat als de eerste in het gevecht gewikkeld wordt, de laatste nolens vo- 672 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 54