De paarden, die op een vlakken weg het stuk juist kunnen trekken, zullen bij iedere hindernis geholpen moeten worden door de kanonniers. Wanneer 5 of 6 kanonniers aan het stuk kunnen werken, zal het al heel mooi zijn, anders loopen ze elkander in den weg; maar men zal zelf gevoelen, welke be zwaren het voor 6 man oplevert om met een gewicht van 600 K.G. hindernis te overwinnen (300 K.G. per rad). Dikwijls zal het paard of de paarden onwillig zijn, doordat het bijv. éénmaal mislukt is en de paarden een schok ge kregen hebben. Nu kunnen 5 of 6 kanonniers wel een oogen- blik 300. K.G. ergens over heen tillen of doortrekken, maar 600 K.G. bezwaarlijk. Nog erger wordt het, wanneer het door omstandigheden noodig wordt, de paarden voor het bereiken der stelling achter te laten, zooals bijv. dikwijls voorkomt wanneer men in den rand van een kampong in stelling komt, of wanneer men achter een betrekkelijk lage dekking marcheert. Een mensch kan bukken, een paard niet. Men begrijpt dat dan 5 of 6 man geen stuk van 600 K.G. kunnen vervoeren over greppeltjes, kalitjes, bruggetjes, eindjes sawahs enz. zonder groot oponthoud, nog daargelaten dat ze, dood vermoeid eindelijk in stelling zijnde, niet meer bruik baar zijn, omdat ze minstens een kwartier noodig hebben om weer op adem te komen. Het bovenstaande in aanmerking nemende en bovendien bedenkende, dat het aantal paarden bij het z.s. veel grooter is dan bij het 1. s., waardoor de kans op vallen, drukkingen en schavingen bij opgeladen dieren ook weer zooveel grooter wordt, meen ik te mogen concludeeren, dat het z. s. op verre na niet voldoet aan de eischen, die ik meen, dat aan berg. artillerie gesteld mogen worden. Wanneer we naast onze veld-artillerie berg-artillerie invoe ren met een gewicht van 600 K. G., zullen we de infanterie niet den gewenschten en vereischten steun kunnen geven onder alle omstandigheden. Dit kunnen we met het 1. s. wel. De weinige gelegenheden, waarbij vuur op groote afstanden noodig is en mogelijk zal zijn, kunnen we aan de veld artillerie over- 1158 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 550