CTleer teekens. In den jaargang 1910 van den Militairen Spectator vielen me twee stukken op, over een onderwerp, waaraan m. i. bij de infanterie oefeningen te weinig aandacht wordt geschonken, n. 1. het overbrengen van bevelen op het gevechtsveld. Waar toch oefeningen zoo dicht mogelijk bij de werkelijkheid moeten komen, daar doet het iemand vreemd aan, wanneer hij een tamboer of hoornblazer met een mak looppasje op zijn hoogst, naar de voorste afdeelingen ziet gaan, daar een bevel mee- deelen, om daarna even kalm weer naar zijn chef terug te keeren, wat toch een absolute onmogelijkheid moet worden genoemd. Waarom de moeilijkheden, verbonden aan het overbrengen van bevelen onder vijandelijk vuur, niet beter onder de oogen gezien en ons tevreden gesteld met een middel, dat ons op het toekomstige gevechtsveld met besliste zekerheid in den steek zal laten Afgescheiden toch van de omstandigheid, dat, onder den invloed van een ernstig gevecht, de juiste overkomst van be velen veel te wenschen over zal laten, is het een groote vraag, of de c. (b.) cdt. zal kunnen beschikken over het noodige aantal personen, wier moed aan de zware te stellen eischen zal voldoen. In genoemd tijdschrift dan, troffen me de artikelen van de kapiteins der infanterie K. W. Bouwensch en H. C. J. ter Beek, waarin beiden sterk aandrongen op een algemeen sein- stelsel voor de Hollandsche infanterie ten dienste van de bevel voering gedurende het gevecht. Aangezien ik de resultaten van het oefenen op de teekens van den kapitein Bouwensch heb gezien, bij mijn detacheering te Arnhem, en ik die prac- tischer vind, dan de door den kapitein ter Beek gegevene (middels vlaggen), heb ik veel van de hieronder genoemde teekens overgenomen van eerstgenoemde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 552