Daar toch (te Arnhem) heb ik bij eene compagnie vier- maanders een manoeuvreervaardigheid gezien en een snelheid van uitvoering, die men waarlijk niet zou hebben verwacht. Maar er waren nog meer voordeelen: de man werd gedwongen op te letten; hij kreeg er pleizier in; er werd weinig ge sproken; een enkele aanmerking kwam veel beter tot zijn recht; in een woord, het ging veel vlotter dan gewoonlijk bij de andere compagnieën. Waar nu onze opleiding der infanterie met zijn verdeeling in perioden de gelegenheid biedt aan den s. (c. of b.) cdt. zijn afdeeling op teekens te leeren werken, daar zal het bij ons heusch niet moeilijk zijn, een groote geoefendheid in dat op zicht te verkrijgen en waar zich nu geruchten voordoen, die wijzen op een spoedige vernieuwing van ons seinvoorschrift,. daar dringt de vraag zich bij me op, of daar geen klein plaats je kan worden ingeruimd aan een hoofdstuk„Teekens",. waardoor we de middeleeuwsche methode van ordonnancen overboord kunnen gooien en daardoor dichter bij de werkelijk heid komen te staan. Zeker, teekens hebben wePunt 27 van den Leidraad veld dienst geeft er ons eenige, maar zijn die voldoende om te voldoen aan het bepaalde in punt 175 R. I., waarin voor geschreven staat, dat het voortgezet oefenen in de verspreide orde op teekens moet plaats hebben Het bestaan van algemeen gebruikte, niet voorgeschreven teekens, geeft ons antwoord op die vraag (men denke aan het teeken: „verspreiden"). We hebben meerdere teekens noodig Maar aan welke eischen moeten die voldoen? Ze moeten a. eenvoudig en gemakkelijk te onthouden zijn;. b. in gedekte houding gegeven kunnen worden. Mogen we daarbij vlaggen gebruiken M.i. niet, want dat verraadt de plaatsen der hoogere en lagere aanvoerders aan den vijand. Nu de teekens zelf. A. Voor den Sectiecdt. 1. Om een afdeeling te doen knielen (liggen) neemt hij zelf die houding aande troep verandert eerst weer van houding. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1161

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 553