lens ook reeds in dat lot deelt. Men geeft verder aan den commandant van het geheel, die de overtuiging heeft, dat hÜ zich normaal bij voortroep of hoofdtroep bevindend niet bevreesd behoeft te zijn, plotseling zij n hoofdmacht op een minimum afstand achter zich te zien, gelegenheid rustiger zijn beschikkingen te nemen, wat, hoezeer besluitvaardigheid steeds blijft te roemen, toch een groote moreele factor is tegen het bekende euveloverijling. Evenwel zijn aan de toepassing van het bovenstaande ook bezwaren verbonden en wel in hoofdzaak de volgende In de eerste plaats moet men de overtuiging hebben, dat v.m". ten naaste bij de bevolen afstanden onderhouden, zoodat men op hen kan vertrouwen bij de beoordeeling van den to talen afstand tot de voorgaande afdeeling. Nu is dit bezwaar niet groot, waar men zelf de voor dien taak aan te wijzen manschappen uit den eigen troep die men dus geacht wordt te kennen kan uitzoeken. Een grooter bezwaar is, dat waar veelal volstaan wordt met de opdiacht om -afhankelijk van het meer of min bedekte terrein met elkaar in gezichtsverband te blijven, dit nu niet meer voldoende is, maar voor den geheelen duur van den marsch, bij 't begin hiervan, door elk afd. comdt. in ver band met het te verwachten terrein volgens de kaart te be- ooideelen één afstand moet bepaald worden, waarop de v.m\ elkaar zullen hebben te volgen. Wellicht ware het dan wenschelijk, waar men over't alge meen niet rijk is aan goede afstandsbeoordeelaars, als norm bij de oefeningen steeds een bepaalden afstand hiervoor aan te ne men, b. v. 100 M., daar zulks de volgende voordeelen aanbiedt: le. is de afstand zoo klein, dat kleine misschattingen niet van invloed zijn of elkaar viij wel neutraliseeren; 2e. zijn er velen, die een dergelijken afgeronden afstand viijwel in het hoofd hebben (door schijfschieten e.d.) 3e. zal die niet vaak te groot blijken in verband met het teneinlaat al eens voor een tien of twintigtal meters het gezichtsverband verloren zijn, de tijd, waarin die afstand door- loopen wordt, is zoo klein, dat hij niet van invloed is op den algemeenen loop van zaken; INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 673

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 55