5ei sneiuuurberggescftul. Eeaheidsprojectielen. Brooduoorziening. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1175 Uit Europa werden ontvangen twee zware bergkanonnen van 7.5 c. M. L/20, bij de firma Krupp aangemaakt volgens de aanwijzingen van den Majoor A. J. Gooszen, benevens twee lichte bergkannonen van 7,5 c. M. L/14, welke door die firma mede ter beschikking werden gesteld voor de te houden proeven. Door de firma Schneider zal waarschijnlijk ook zwaar berggeschut aangemaakt volgens de aanwijzingen van den Majoor J. de Boer benevens licht berggeschut ter beproeving worden gezonden. Wat door de firma Erhbardt zal worden aangeboden, is nog niet bekend. De proeven, welke moeten uitmaken welk type berggeschut voor het Indische Leger het meest gewenscht is, zullen streng vergelijkend wor den gehouden, de trek- en draagproeven bij de 4e Bergbatterij te Tjimahi, de schietproeven bij de C. Y. P. te Batoe-Djadjar. Door een bijzondere commisie worden te Batoe-Djadjar schietproe ven gehouden met eenheidsprojectielen van de firma's Rrupp (Granat- schrapnell) en Ehrhardt (Brisanz - schrapuell Ehrhardt-van Essen) vergelijkend met de bestaande munitie van het snelvuur veldgeschut. Door dezelfde commissie werden vergelijkende schietproeven gehouden met uurwerkbuizen van de frima Krupp en de tijdschokbuizen van het nieuwe snelvuurveldgesehut. De verslagen omtrent deze proeven werden nog niet ingediend, ter wijl nog in gang zijnde uitgebreide rij- en conservatioproeven nader uitsluitsel zullen moeten geven zoowel omtrent de practische waarde der eenheidsprojectielen, als omtrent die van de uurwerkbuizen. Reeds kan worden medegedeeld, dat de uurwerkbuizen tot op groote afstanden goede spreidingsresultaten opleverden. Ook de tijdschokbuizen van het snelvuurveldgesehut gaven zeer bevredigende spreidingen, al waren deze op de groote afstanden eenigs- zins grooter dan bij de uurwerkbuizen. De gevoeligheid van beide soorten buizen in schokstelling was onge veer even groot. Door de gunstige resultaten verkregen met de broodvoorziening van de garnizoenen Bandoeng, Batoe-Djadjar en Tjimahi door de Militaire bak kerij te laatstgenoemder plaatse welke inrichting thans in de normale formatie van het Leger is opgenomenis, ten einde die verplegings- inrichting tevens dienstbaar te maken aan de broodvoorziening in de garnizoenen Buitenzorg, Weltevreden en Meester Cornelis, het Inlandsch personeel der bakkerij bij wijze van tijdelijken maatregel uitgebreid. Hoogstwaarschijnlijk zal met ingang van 1 Januari 1912 met de broodverzendingen van uit Tjimahi naat laatstgenoemde garnizoenen een aanvang worden gemaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 567